Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc

09. února 2024 - 16:47

Zpět na seznam článků

Jejich sbírka vynesla desítky tisíc korun

Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc

Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc zdroj foto: FNOL

Už podruhé studenti a pedagogové česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc výrazně pomohli canisterapii ve Fakultní nemocnici Olomouc. Zopakovali totiž originální nápad, jak přispět k udržení a rozvoji tohoto léčebného kontaktu se psem v největším zdravotnickém zařízení na střední Moravě. Iniciovali znovu dobročinnou sbírku, jejíž výtěžek nemocnice využije na úhradu canisterapie pro pacienty i zdravotníky. Ve svém úsilí byli dvojnásobně úspěšní. Zatímco v roce 2021 sbírka vynesla 35 080 korun, tentokrát to bylo rovných 80 tisíc korun!

Symbolický šek předali studenti a učitelé ve čtvrtek 8. února zástupcům FN Olomouc před Oddělením následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče, kde jsou canisterapeutičtí pejsci častými hosty. „Medicína je často pouze výkonnostně zaměřená, soustředí se pouze na fyzické tělo, ale to je málo. Měla by se zaměřit i na všechno ostatní, co na člověka působí, na vazby s okolím, na to, na co jsme celou historií adaptovaní, na vazby s přírodou, komunitou. Bohužel aktivity, které k tomuto komplexnímu pojetí medicíny vedou, jsou hůře administrativně uchopitelné a hraditelné například ze zdravotního pojištění. Proto se snažíme hledat jiné cesty. Jsem proto velmi rád, že nám v tom pomáháte,“ děkoval gymnazistům ředitel nemocnice profesor Roman Havlík. „Děkuji za vaši aktivitu a pomoc. Částka, kterou se vám podařilo ve sbírce vybrat, nám pokryje roční rozpočet na canisterapii v naší nemocnici,“ připojila se náměstkyně nelékařských oborů Andrea Drobiličová, v jejíž gesci je také činnost Dobrovolnického centra.

 Právě Dobrovolnické centrum zooterapeutickou praxi v olomoucké fakultce iniciovalo a do dneška organizuje a zaštiťuje. „Obrovský dík za to, co jste dokázali. Sami ostatně vidíte výsledky, které canisterapie našim pacientům přináší,“ dodala Olga Klementová - přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny, jejíž součástí je Oddělení NIP/DIOP.

 „Poděkování patří samozřejmě našim žákům, kteří se o sbírku postarali, ale také pedagogům, zejména pak kolegyni Jarmile Bekové. Bez nich by sbírka nebyla. Náleží jim velká pochvala a poděkování. To si samozřejmě zaslouží i všech 115 dárců, kteří se do sbírky zapojili. Myslím ale, že akce přinesla i další benefit. Děti vidí, že škola není jen o výuce, o učení v lavicích, ale že jsou i mimoškolní aktivity, které jsou velmi potřebné, důležité a pomáhají ostatním lidem. A domnívám se, že by z této sbírky mohla být krásná tradice,“ naznačil možnou budoucí spolupráci fakultní nemocnice a Slovanského gymnázia zástupce ředitele Miroslav Vývoda. „Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoct, je to pro nás skvělá zkušenost,“ přiznaly studentky Kateřina Čočková a Veronika Hůvrová, které se o realizaci sbírky postaraly.

K předání symbolického šeku došlo před Oddělením NIP / DIOP za přítomnosti Jany Dohnalové ze šternberského spolku AURA Canis a jejích zvířecích pomocníků – bernského salašnického psa Aničky a peruánského naháče Haničky. „Do fakultní nemocnice jezdím už šest let, ale tuto práci dělám dvacet let. Můžu říct, že mě tato práce neustále naplňuje, protože se při každé takové návštěvě přesvědčuji, jak velký pozitivní vliv má canisterapie na člověka. Přítomnost pejska takřka okamžitě zlepšuje stav a komunikaci pacienta, ale důležitá je i pro personál. Vidíte ostatně sami, jak na vás pejsci působí a že i oni mají z této práce radost. Takže děkuji, že i díky vám budeme moci do nemocnice jezdit i nadále,“ obracela se ke studentům zkušená chovatelka, zatímco její pejsci se proplétali mezi nadšenými gymnazisty.

Fakultní nemocnice využívá canisterapii jako podpůrnou léčebnou metodu už od roku 2018. „Zooterapie je jako jedna z metod léčebné terapie nejen u hospitalizovaných pacientů, ale také zdravotníků velmi oblíbená. Nachází uplatnění u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko, u pacientů s chronickými onemocněními i u těch, kteří jsou po úrazech či operacích. Slouží zejména jako psychologická podpora pacientů i zdravotníků, kteří jsou zatížení stresem a pracovními starostmi,“ vysvětlila koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc Marija Aleksićová. Pozitivní efekt pohlazení přítulného zvířete si nyní v pravidelně dopřávají pacienti a zdravotníci II. interní kliniky, Oddělení NIP / DIOP, Neurochirurgické kliniky, Oddělení rehabilitace, III. interní kliniky a Kliniky psychiatrie. Na dalších pracovištích si jej alespoň vyzkoušeli, například na I. interní klinice, Hemato-onkologické klinice nebo na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Nezůstalo přitom jen u psů a koček. Od roku 2022 jezdí pacienty i personál FN Olomouc potěšit poníci Kulička a Zafira.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc  zdroj foto: FNOL
Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc  zdroj foto: FNOL
Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc  zdroj foto: FNOL
Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc  zdroj foto: FNOL
Slovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc  zdroj foto: FNOLSlovanské gymnázium zdvojnásobilo svou pomoc canisterapii ve FN Olomouc  zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Olomoucký kraj navýší podporu o 3,5 milionu

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Žena přišla o desítky tisíc korun

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.