Šumperk je první město v republice, které začalo třídit gastroodpad
17. ledna 2022 - 12:28
Do pilotního programu se zapojil v roce 2021
Šumperk zdroj foto: archiv
Biologicky rozložitelný odpad z kuchyní, tedy gastroodpad, je surovina. Toto potvrzuje vyhodnocení společného pilotního projektu „Třídím gastro“, do kterého se zapojil Šumperk jako první město v České republice. „Lidé, kteří se do třídění zapojili, by si zasloužili medaili, surovinu odevzdávají vzorně, přesně podle instrukcí. Moc jim za to děkujeme,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl. Zároveň uvedl, že nádob na gastroodpad bude postupně po městě přibývat.
Pilotní program Třídím gastro odstartoval v Šumperku loni v květnu. „Tvořit jsme jej začali společně s kolegy z odboru životního prostředí a vedením rapotínské společnosti prakticky od podzimu 2020. Hlavním motivem bylo nevozit na skládku odpad, který může mít smysluplné využití,“ vysvětlil Jakub Jirgl, v jehož gesci je životního prostředí a odpadové hospodářství.
Město v první fázi rozestavělo čtyři desítky nádob, které se postupně rozrostly na padesát dvě. Od května do konce roku 2021 z nich rapotínská společnost odvezla do bioplynové stanice přes jednapadesát tun odpadu. To, co lidé vyhodí, vrátí se zpět do oběhu formou zelené energie. „Toto množství představuje zhruba sto osmdesát tisíc nesnědených jídel, z nichž lze vyrobit elektřinu pro více než dvacet domácností na celý rok nebo dobít více než 128 tisíc mobilních telefonů či vznikne takové množství BioCNG, které vystačí na ujetí téměř padesát tisíc kilometrů,“ uvedl obchodní ředitel rapotínské společnosti Ondřej Černý.
Potenciál města Šumperka však bude pravděpodobně ještě vyšší. Dosud je průměr nasbíraného odpadu za jeden měsíc zhruba 6,5 tun. „Prakticky každý měsíc se toto množství navyšuje, a navíc v letošním roce budou ve městě přibývat další sběrné nádoby. Konečné číslo by se mělo blížit ke dvěma stovkám kusů,“ informoval Jakub Jirgl o připravované optimalizaci sítě sběrných míst.
Nádoby se mění každý týden za čisté. Zdůraznil, že noví „třídiči gastra“ se nemusejí bát zápachu, nádoby jsou opatřené gumovým těsněním, a jednoduchým zámkem, který brání vysypání obsahu.
Nádoby navíc firma odváží každé pondělí, stávající vždy vymění za čisté. „Lidé, kteří doma třídí gastroodpad, si také mohou pořídit malé domácí nádoby. Koupit si je mohou v informačním centru na Hlavní třídě v Šumperku nebo na radnici, na přepážce, kde se vybírají poplatky za odpad. Případně si najdou vhodnou nádobu z domácích zdrojů Gastroodpad tvoří až třetinu obsahu popelnic na směsný odpad,“ uvedla tisková mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.
Co bylo hlavním motivem vzniku pilotního projektu v Šumperku? Gastroodpad tvoří až třetinu obsahu černých popelnic na směsný odpad. Smyslem třídění gastra je tento odpad místo skládkování využít jako obnovitelný zdroj a energeticky jej zpracovat v lokálních bioplynových stanicích. „Tento projekt by zároveň mohl vést k tomu, že lidé najdou cestu k omezení plýtvání potravinami a zamyslí se, proč obecně vzniká odpad,“ doplnil Jakub Jirgl.
K projektu „Třídím gastro“ se postupně v loňském roce připojily po vzoru Šumperka také Rapotín, Velké Losiny, Nový Malín a loni v listopadu se přidala také Olomouc. Odpad se zpracovává v bioplynové stanici v Rapotíně.
V letošním roce se projekt bude rozšiřovat do další větších i menších měst a obcí v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Rapotínská firma plánuje, že v letošním roce umístí dalších zhruba dva tisíce nádob na gastroodpad.
Autor: red.,mus. S. Singerová
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.