Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Chytré a zdravé stárnutí zapojením lidí do systémů pro podporu zdraví

18.02.2020 - Chytré a zdravé stárnutí zapojením lidí do systémů...

Počasí

19.02.2020 - Středa

Teplota: 7 / 1 - prehanky-Sníh

20.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 6 / 1 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperští zastupitelé stále nechtějí na obrazovky

23. ledna 2015 - 15:02

Zpět na seznam článků

Návrh na zveřejňování videozáznamů spadl pod stůl už potřetí

Šumperští zastupitelé stále nechtějí na obrazovky

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Téměř stálým bodem programu na jednáních zastupitelstva v Šumperku se stala otázka, zda pořizovat a zveřejňovat videozáznamy ze schůzí politické reprezentace města. Místní poslanci se jí zabývali už potřetí. Ani tentokrát opozice návrh neprosadila.

Problematiku videozáznamů opět otevřela zastupitelka Zdeňka Dvořáková Kocourková (PRO-REGION). „Na prosincovém zasedání nebyl schválen můj návrh na pořizování a zveřejňování audiovizuálních záznamů, protože radní Kohajda upozornil na rizika spojená s vyvěšováním videí na kanálu Youtube. Z toho důvodu předkládám návrh zveřejňovat záznamy na oficiálních stránkách města,“ řekla Dvořáková Kocourková a doporučila, aby videa byla dostupná po čtyři roky, tedy jedno funkční období v komunální politice. „Ideální by byla trvalá archivace záznamů, což ale v případě ukládání dat na serveru města není z kapacitních důvodů možné,“ poznamenala opoziční zastupitelka.

předložený návrh - úvod

Pro kolegy v městském parlamentu zpracovala písemný návrh, v němž jim připomněla jejich předvolební sliby: „Nezávislá volba – komunikovat s občany prostřednictvím elektronických i tradičních sdělovacích prostředků s cílem zajistit kvalitní informovanost. ODS – zlepšíme komunikaci s vámi občany, chceme vám naslouchat, nebudeme tutlat nepopulární rozhodnutí. Strana zdravého rozumu – zvýšit kvalitu komunikace mezi občany, podnikateli a veřejnou správou a dostupnost informací včetně zvyšování transparentnosti úřadu, zveřejňování smluv, informací o poskytnutých dotacích, posílení elektronizace služeb ve vztahu k veřejnosti. TOP 09 – radnici, která bude otevřená lidem víc, než si myslíte – zpřehledníme web města a zasadíme se o to, aby komunikace s úřadem nebyla jednostranná. ANO – nastavíme kvalitní nástroje pro komunikaci s občany jako základní prostředek zpětné vazby vedení radnice.“

předložený návrh - odkaz na citace

Dvořáková Kocourková zdůraznila, že neprosazuje přímé přenosy z jednání, které jsou příliš nákladné, a konstatovala, že záznamy zveřejňuje řada měst. O slovo požádala také jedna z přihlížejících občanek. „Před volbami jste slibovali, že chcete být otevřenou radnicí a zastupitelstvem, že budete veřejnost informovat,“ obrátila se Martina Nimmrichterová na zastupitele a připojila svůj názor, že pořizování audiovizuálních záznamů není v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. „Stačí dát na vstupní dveře jednací místnosti upozornění, že se nahrává. Každý, kdo vstoupí, tak učiní s vědomím, že jeho tvář či veřejné vystoupení mohou být zaznamenány. Pokud se projednávají citlivé záležitosti, nemusejí se uvádět jména občanů, ale jen iniciály. Vzpomeňte si na své předvolební sliby. Tvrdili jste, že budete pracovat ve prospěch města a přinášet veřejnosti veškeré informace,“ apelovala na politiky příznivkyně hnutí PRO-REGION.

V rozpravě se vyjádřil také starosta Zdeněk Brož (Nezávislá volba). „Nemám problém s obsahem návrhu, ale s jeho formou. Odbor informačních technologií radnice teď zpracovává příslušný materiál pro radu města. S přenosem nemám problém,“ tvrdil Brož.

Následné hlasování opět dalo videozáznamům z jednání zastupitelstva stopku.

výsledek hlasování předloženého návrhu

Problematikou se zastupitelé poprvé zabývali na svém listopadovém zasedání. Návrh natáčet schůze padl z publika, starosta Brož a radní Alena Šmotková (Strana zdravého rozumu) však poukázali na nutnost ochrany osobních údajů. Na jednání zastupitelstva se otázka vrátila v prosinci, kdy radní Michael Kohajda (KDU-ČSL) upozornil na licenční podmínky kanálu Youtube, které neumožňují zpětné odstranění záznamu ani zásah do už zveřejněného videa. Pracovníci radnice se na podnět Dvořákové Kocourkové zabývali finanční náročností natáčení. Vyčíslili náklady na pořízení kamery a na přímé přenosy.

Autor: Vladimíra Krejčí

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.