V šumperském muzeu si můžete uplést pomlázku a ozdobit kraslice
01. dubna 2015 - 12:54
Jarně prázdninová akce se odehraje na Zelený čtvrtek 2. dubna
jarní oblíbená velikonoční akce zdroj foto: archiv V. Krejčí
Velikonoční tradice ožijí v šumperském muzeu. Návštěvníci si budou moci uplést pomlázku, ozdobit kraslice či vyrobit dekorace, vyzkoušejí, co v minulosti zvládl každý kluk i holčička. Dozvědí se také zajímavosti o původu svátků, jejich křesťanské tradici i o tom, proč Velikonoce putují v kalendáři.
Oblíbená jarně prázdninová akce se odehraje na Zelený čtvrtek 2. dubna ve všech prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. „O Velikonocích se prolínají dvě tradice. Je to oslava jara jako obnovení života přírody a také křesťanský příběh o zmrtvýchvstání Ježíše Krista,“ připomíná etnografka Mária Kudelová. Lidové pojetí Velikonoc se v mnohém opírá o předkřesťanské kořeny svátků. Oslavuje se jaro, obnova přírody a znovuzrození života. Této filozofii odpovídají i velikonoční zvyky, k nimž patří oblíbený mrskut, polévání studenou vodou nebo zdobení a rozdávání vajec.
Muzejníci mají už připravené na dvě stovky vyfouknutých vajec s bílou skořápkou, které pečlivě shromažďují po celý rok, dokonce tomu i uzpůsobili domácí chovy slepic. „Ne všechny snášejí vejce s bílou skořápkou, která jsou pro kraslice nezbytná,“ vysvětlila Kudelová, která část vajec vozí od maminky až z oravské vísky na slovensko-polském pomezí.
Velikonoce v muzeu začínají v devět a potrvají do čtyř hodin. Návštěvníci se mohou těšit také na zahájení výstavy Cestou křížů. „V čase jarních židovských svátků Pesach přišel Ježíš se skupinou učedníků do Jeruzaléma, byl zajat a odsouzen k smrti. Vynesl svůj kříž na horu za městem zvanou Golgota, kde byl ukřižován. Jeho stoupenci sňali mrtvé tělo z kříže a uložili je do hrobu. Ježíš zázračně vstal z mrtvých a dal vědět, že bude žít na věky,“ poukázala etnografka na křesťanské poselství svátků.
Právě na příběh Ježíšovy smrti a zmrtvýchvstání se letošní velikonoční výstava zaměří. „Představí pozoruhodnou sbírku 90 křížů, pocházejících z dob od 16. do 20. století. Kolekci sestavili manželé František a Božena Hojgrovi z Hrabové u Zábřeha. Vůbec poprvé si veřejnost bude moci prohlédnout křížovou cestu řezbáře Břetislava Vávry z Klopiny,“ objasnila Kudelová.
Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Kroměřížska a olomouckým arcibiskupstvím, které unikátní sbírku Hojgrových odkoupilo. K vidění bude až do 24. května.
Autor: red., V. Krejčí
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.