Středa 29. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovní hry seniorů

29.05.2024 - Sportovní hry seniorů - Konal se již devátý ročník

Počasí

29.05.2024 - Středa

Teplota: 20 / 13 - Oblačno

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - obcasny-Déšť

V únoru nevyhovělo pět kontrolovaných vzorků pohonných hmot

20. dubna 2024 - 16:29

Zpět na seznam článků

Ceny se zvyšují, kvalita snižuje

V únoru nevyhovělo pět kontrolovaných vzorků pohonných hmot

ilustrační snímek zdroj: archiv ČOI

Česká obchodní inspekce monitorovala kvalitu pohonných hmot v měsíci únoru. Odebrala 171 vzorků,pět vzorků nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům. V celkovém hodnocení to představuje 2,9 procent nevyhovujících vzorků.

Česká obchodní inspekce pokračovala v pravidelných kontrolách jakosti pohonných hmot. Na čerpacích stanicích v ČR odebrala v únoru celkem 171 vzorků pohonných hmot. Z toho pět odebraných a kontrolovaných vzorků nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům, což v celkovém hodnocení představuje 2,9 procent nevyhovujících vzorků. Jednalo se o dva vzorky motorových benzinů, které nevyhověly jeden v jakostním parametru „ethanol“ a druhý v jakostním parametru „ethanol“ a v jakostním parametru „celkový obsah kyslíku“. Dále o jeden vzorek motorové nafty, který nevyhověl v jakostním parametru „bod vzplanutí“. Jakostní požadavky příslušné technické normy dále nesplnily dva vzorky LPG, které nevyhověly v jakostním parametru „síra“.

Českou obchodní inspekcí bylo v únoru odebráno a kontrolováno celkem 64 vzorků motorových benzinů. Z tohoto počtu odebraných vzorků nesplnily dva vzorky jakostní požadavky příslušné technické normy. Jeden vzorek nevyhověl v jakostním parametru „ethanol“, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla 6,48 % V/V (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 5,21 procent V/V), jednalo se o ověřovací rozbor po předchozím zjištění neshody.

Druhý vzorek nevyhověl v jakostním parametru „ethanol“, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla 6,5 procent V/V (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 5,21 procent V/V) a v jakostním parametru „celkový obsah kyslíku“, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla 2,90 procent m/m (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 2,81 procent% m/m). Ostatní kontrolované a analyzované vzorky motorových benzinů splnily jakostní parametry stanovené technickou normou ČSN EN 228+A1/Z2:2024 – Motorová paliva – Bezolovnaté automobilové benziny – Technické požadavky a metody zkoušení v souvislosti s požadavky vyhlášky č. 516/2020 Sb., o požadavcích na pohonné hmoty a provedení některých dalších ustanovení zákona o pohonných hmotách

V únoru ČOI odebrala a kontrolovala celkem 85 vzorků motorové nafty. Z tohoto počtu nesplnil jeden vzorek jakostní požadavky příslušné technické normy. Kontrolovaný vzorek motorové nafty nevyhověl v jakostním parametru „bod vzplanutí“, kdy naměřená hodnota byla 48,0 °C (minimální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 53,0 °C), jednalo se o ověřovací rozbor po předchozím zjištění neshody v předešlém měsíci. Ostatní kontrolované a analyzované vzorky motorové nafty splnily jakostní parametry stanovené technickou normou ČSN EN 590/O1:2023 – Motorová paliva - Motorové nafty – Technické požadavky a metody zkoušení v souvislosti s požadavky vyhlášky č. 516/2020 Sb., o požadavcích na pohonné hmoty a provedení některých dalších ustanovení zákona o pohonných hmotách.

V únoru ČOI odebrala a kontrolovala celkem devatenáct vzorků LPG. Z tohoto počtu nesplnily dva vzorky jakostní požadavky příslušné technické normy. Kontrolované vzorky LPG nevyhověly v jakostním parametru „síra“, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla v jednom případě 60,3 mg/kg a v druhém případě 50,1 mg/kg, (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření je 31,1 mg/kg). Ve druhém případě se jednalo o ověřovací rozbor po předchozím zjištění neshody. Zbývající kontrolované a analyzované vzorky LPG splnily jakostní parametry stanovené technickou normou ČSN EN 589+A1:2022 – Motorová paliva – Zkapalněné ropné plyny (LPG) – Technické požadavky a metody zkoušení v souvislosti s požadavky vyhlášky č. 516/2020 Sb., o požadavcích na pohonné hmoty a provedení některých dalších ustanovení zákona o pohonných hmotách.

Ve sledovaném období byl kontrolován obsah methylesterů mastných kyselin u 84 vzorků motorové nafty z 85 odebraných (u jednoho vzorku se jednalo o opakovaný odběr na téže čerpací stanici, u kterého nebyl obsah methylesterů mastných kyselin kontrolován). Obsah ethanolu v motorových benzinech byl zkontrolován u 64 vzorků. Laboratorními rozbory bylo zjištěno překročení přípustné horní hranice obsahu ethanolu u dvou vzorků motorového benzinu.

Podle ustanovení § 7 odst. 1, písm. a) zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci ve znění pozdějších předpisů, uložila ČOI v únoru ve dvou případech opatření spočívající v zákazu prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení stanovené prováděcím právním předpisem, zvláštními právními předpisy a českými technickými normami.

Opatření bylo vydáno na: · 11 112,00 l motorové nafty v hodnotě 405 588,00Kč,; · 1 141,00 l LPG v hodnotě 17 685,50Kč,; vše v celkovém množství 12 253,00 l pohonných hmot a celkové hodnotě 423 273,50 Kč.

V celkovém hodnocení a porovnání jakosti odebraných vzorků pohonných hmot v únoru oproti lednu bylo zaznamenáno zhoršení z 1,1 procent na 2,9 procent v počtu nevyhovujících vzorků.

Autor: red., F. Kotrba, zdroj foto: ČOI

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv ČOI
odebrané druhy paliva          zdroj: ČOI
inspektoráty             zdroj: ČOI

Další články z rubriky

Dvacetiletá spolupráce škol v Nyse a Šumperku

Dvacetiletá spolupráce škol v Nyse a Šumperku

Předávání podnětných inspirací

Podpora paliativní péči v kraji

Podpora paliativní péči v kraji

Nejvíce se zaměřuje na domácí péči

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.