Středa 12. května 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

První akce na olomoucké Floře po aktuálním rozvolnění

12.05.2021 - První akce na olomoucké Floře po aktuálním rozvolnění...

Počasí

12.05.2021 - Středa

Teplota: 25 / 13 - Bouřky

13.05.2021 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - Bouřky

VIDEO. Počet padělaných bankovek a mincí opět klesl

23. února 2021 - 11:34

Zpět na seznam článků

Nejvíce padělanou českou bankovkou se v loňském stala dvoutisícikoruna

V loňském roce bylo na území České republiky zadrženo přes tisíc kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. Zatímco počet kusů zadržených platidel opět mírně klesl, jejich hodnota se oproti předcházejícímu roku zvýšila o 100 tisíc korun na téměř 1,3 miliony korun. Počet falešných bankovek a mincí je v posledních letech stabilně nízký navzdory tomu, že se každoročně zvyšuje objem oběživa. Ten ke konci roku 2020 překonal rekordní hranici 700 mld. korun.

Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek zadržených v loňském roce vytištěna na inkoustových tiskárnách. „Jednalo se o 621 kusů, tj. o více než 62 procent takto zachycených korunových bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zajištěno 366 kusů, což je o 223 kusů více než v roce 2019. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“,“ uvedla ředitelka tisková mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

přehled zdroj: ČNB

Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení. „Také v loňském roce pokračoval trend z posledních let, kdy počet padělků zadržených v České republice setrvale klesá. Opět se tak mimo jiné potvrzuje, že ochranné prvky českých platidel patří ke světové špičce. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí neměli rezignovat na jejich kontrolu,“ uvedl Oldřich Dědek, člen bankovní rady dohlížející na sekci peněžní.

V České republice připadá pouze přibližně jeden padělek českých bankovek na 10 tisíc obyvatel. „Nejvíce jich bylo loni zadrženo v Náchodě (301 ks), až poté v Praze (210 ks), v Ústí nad Labem (83 ks) a v Ostravě (81 ks),“ sdělila mluvčí Fišerová, která upřesnila: „Po zahrnutí zahraničních měn činil loňský počet zadržených padělků 1 389 kusů, tj. o 439 méně než v roce 2019. Jedná se o šestý meziroční pokles v řadě. Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2020 na našem území zadrženo 387 kusů, což je o 427 kusů méně než v předchozím roce. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku z 31. prosince 2020 činila téměř 690 tisíc korun.“

Počet padělků se snížil i přesto, že v loňském roce došlo k mimořádnému nárůstu hodnoty oběživa, a to i v souvislosti s přijímanými vládními opatřeními proti šíření nemoci COVID-19. „Za meziročním nárůstem oběživa o 67,5 mld. korun na rekordní hodnotu přes 700 mld. korun stojí dva hlavní důvody – někteří obyvatelé si na začátku jarní karantény vytvořili finanční rezervu v hotovosti pro případ neočekávaných událostí, ale uzavření většiny obchodů a provozoven služeb jim neumožnilo tuto hotovost plně využít k placení. Také někteří podnikatelé jako v každé složité době drželi více hotovost než v běžném období,“ dodala Markéta Fišerová.

Návod na kontrolu ochranných prvků bankovek nabízí ČNB např. v mobilní aplikaci České peníze, v interaktivních vzdělávacích hrách na svých webových stránkách.

Autor: red., Markéta Fišerová - ČNB

Fotogalerie

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.