Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 14. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zloděj se vloupal do areálu ve Vikýřovicích

13.11.2019 - Zloděj se vloupal do areálu ve Vikýřovicích - Odnesl si...

Počasí

14.11.2019 - Čtvrtek

Teplota: 7 / 2 - Oblačno

15.11.2019 - Pátek

Teplota: 12 / 5 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO! Šumperské divadlo představuje novou sezónu

23. května 2017 - 09:34

Zpět na seznam článků

Na co se mohou diváci těšit

Příští sezóna se pokusí dramaturgicky navázat na sezónu loňskou, která patří mezi nejúspěšnější sezóny šumperského divadla v poslední době. Příčinu úspěchu vidíme v tom, že divadlo dokázalo dát na jevišti divákům velký příběh a tím je zaujmout, ve srovnání s naší současnou filmovou, ale hlavně televizní tvorbu, která ne a ne velké příběhy najít.

Proto se v sezóně 2017/2018 objeví po loňském Cyranovi a Manon další velký dramatický titul – Romeo a Julie. Jejich jména jsou notoricky známá, ale kdo má přeci jen mezery a nemůže si vzpomenout, jak přesně se do oné hrobky dostali, může si brzy vědomosti doplnit.

Další devizou, kterou může divadlo nabídnout, je zábava, veselí a osvěžení v podobě komedií. To loni dokázala Dokonalá svatba, která byla divácky velmi úspěšná a hojně navštěvovaná i mimo předplatitelské skupiny. Právě kouzlo divadelní situační komedie je něco, co těžko nabídne televize nebo film. A šumperské divadlo uvede v příštím roce komedie hned dvě.

předplatné zdroj : DŠ

První se už pomalu začíná zkoušet a bude se jmenovat Mezi nebem a zemí.  Odehrává se ve strašidelné vile slavného spisovatele detektivních příběhů. A straší v ní on sám, protože po smrti uvízl tak nějak "mezi nebem a zemí". Rozptýlení by mu mohl poskytnout mladý pár, který si vilu pronajme. On je totiž začínající spisovatel. Duchovi se naskýtá příležitost k dalšímu psaní prostřednictvím média. Ale dostat se mladému spisovateli do hlavy, to je opravdu komplikované. A přináší to samozřejmě řadu situací, při kterých budou diváci slzet smíchy.

Druhou komedií je Sex na vlnách, kterou uvedeme v české premiéře. Pochází z pera neuvěřitelně plodného a úspěšného kanadského dramatika Norma Fostera, který doposud unikal hledáčku českých divadel i přes to, že se v Kanadě dočkal už za svého života festivalu vlastních her – "Norm Foster Festival". Sex na vlnách patří mezi jeho nejhranější hry. Jedná se o řadu krátkých příběhů, které se navzájem proplétají, půdorysem hra hodně připomíná oblíbený žánr povídkového filmu. Uvidíte, že skvěle funguje i na jevišti.

Mezi nejúspěšnější humoristy své doby patřil i autor dalšího titulu, Eduard Bass, jehož knihy Lidé z maringotek, Cirkus Humberto a právě Klapzubova jedenáctka patří mezi klenoty české literatury. Pro šumperské divadlo se kniha dočká nové dramatizace z ruky Vladislava Kracíka, který je současně režisérem inscenace.

Ve snaze zdůraznit to, čím se divadlo může "blýsknout" oproti jiným médiím, uvedeme osvědčenou, slavnou a léty prověřenou Voskovcovu a Werichovu úpravu amerického muzikálu Divotvorný hrnec. Muzikál je samozřejmě něco, co láká diváky do divadel po celém světě, a doufáme, že tomu tak bude i v Šumperku. Muzikál takového rozsahu uvádíme, ve snaze vyjít vstříc šumperským divákům, tak trošku se zatajeným dechem, protože technické nároky takové produkce jsou samozřejmě veliké. Zatím můžeme jen doufat, že se podaří i na šumperském jevišti dát velkému muzikálu všechno, co mu náleží. Režie se ujme zkušený režisér Jiří Seydler, který Vás loni potěšil Cyranem. A protože má s hudbou i mimo jeviště dlouholeté zkušenosti – moc se neví, že je zakládajícím členem a dlouholetým baskytaristou skupiny Chinaski – doufáme, že v Šumperku uvidíte muzikál, který tady dosud ještě nebyl.

Dalším pěkným počinem příští sezóny, vlastně dvěma počiny, bude uvedení dvou autorských pohádek pro nejmenší. Jednu z nich napsala výborná česká autorka knih pro děti, Daniela Fischerová, přímo pro nás. Jmenuje se Duhová zahrada. A druhá pohádka, Příběhy mořského vlka, pochází z pera Zuzany Cejnarové, která ji současně režíruje. Oba texty vnesou na jeviště fantazii, kouzla a dobrodružství, přesně tak, jak to má v pohádkách být. A také napětí, protože na rozdíl od Jeníčka a Mařenky a dalších výborných, ale notoricky známých pohádek, děti zatím nemohou tušit, jak vše dopadne.

Tolik výčet titulů nadcházející sezóny. Snad je z něj patrná jedna věc: že se šumperské divadlo snaží hrát opravdu pro Vás. 

Autor: Divadlo Šumperk

Fotogalerie

Šumperské divadlo představuje novou sezónu   zdroj: DŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.