Úterý 06. května 2025 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zdraví máte na dosah!

06.05.2025 - Zdraví máte na dosah! - Přijďte na Den prevence FN...

Počasí

06.05.2025 - Úterý

Teplota: 13 / 6 - Oblačno

07.05.2025 - Středa

Teplota: 14 / 2 - Zataženo

Včelstva zimu tentokrát přežila bez velkých ztrát

17. května 2022 - 15:16

Zpět na seznam článků

Hrozí ale varroóza, upozorňují olomoučtí vědci

Včelstva zimu tentokrát přežila bez velkých ztrát

ilustrační foto zdroj: upol - Jiří Danihlík

Jedny z nejnižších ztrát včelstev za posledních několik let zaznamenali v uplynulé zimě tuzemští včelaři, kterým tentokrát velké škody nenapáchala obávaná varroóza. Na druhou stranu se loni včelaři kvůli chladnějšímu počasí potýkali s nižší produkcí medu. Vyplývá to z výsledků devátého ročníku projektu Coloss: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev, který vedou vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Do průzkumu se v České republice zapojilo 1 154 chovatelů včel. „Na základě vyhodnocených dotazníků byly letošní ztráty včelstev v ČR vyčísleny na 8,4 procenta a jsou jedny z nejnižších za dobu monitoringu v ČR. Podobně nízké ztráty produkčních včelstev byly zaznamenány v pilotním ročníku 2013/14 a v roce 2015/16,“ komentoval výsledky posledního monitoringu Jiří Danihlík z katedry biochemie. V předchozím ročníku, který byl zaměřen na zimu 2020/21, nepřežilo zimní měsíce necelých 15 procent produkčních včelstev.

Nejvyšší ztráty včelstev v uplynulé zimě zaznamenali chovatelé v Praze (18,1 procenta) a Libereckém kraji (16 procent). Naopak nejnižší úhyny nahlásili včelaři v Královéhradeckém kraji (5,5 procenta). Mezi hlavní příčiny ztrát včelstev patřila nosematóza, vyhladovění včelstev a také zootechnické chyby. „Varroóza byla nejspíše minoritní příčinou letošních úhynů, problémy působila jen velmi lokálně,“ upozornil Jiří Danihlík.

Téměř polovina včelařů v dotazníkovém šetření uvedla, že rok 2021 byl podobně jako rok 2020 ve znamení nízké či podprůměrné produkce. „Na produkci medu se jednoznačně podepsal vývoj počasí v jarních měsících, kdy bylo chladno a deštivo. Mnozí chovatelé museli svá včelstva dokrmovat v době, kdy obvykle vytáčejí med. Letošní rok má zatím z pohledu produkce medu velmi slibný vývoj,“ uvedl Danihlík.

Odborník z katedry biochemie také upozornil, že po loňském útlumu varroózy by letos měli být včelaři ve střehu. „I s ohledem na dosavadní průběh počasí hrozí, že se již během léta přemnoží parazitičtí roztoči Varroa destructor. Tito roztoči jsou pro včely velmi nebezpeční. Na našem webu coloss.cz mohou včelaři nalézt návody a články, jak varroóze efektivně předcházet,“ podotkl.

V Česku je evidováno bezmála 700 tisíc včelstev a zhruba 61 tisíc včelařů.

Autor: red., E. Havrlant, zdroj foto: upol - Jiří Danihlík

Fotogalerie

ilustrační foto                 zdroj: upol - Jiří Danihlík

Další články z rubriky

Zdravý životní styl a prevence v hlavní roli

Zdravý životní styl a prevence v hlavní roli

Den zdraví v jesenické nemocnici přilákal desítky návštěvníků

Chvíle nepozornosti za volantem řidičku přišla na sto tisíc

Chvíle nepozornosti za volantem řidičku přišla na sto tisíc

Dopravní nehoda se naštěstí obešla bez zranění

Pes kousl pošťáka do hýždě

Pes kousl pošťáka do hýždě

Žena ho neudržela na vodítku

Exkluzivní Fotogalerie

Flora Olomouc 2025 – pavilon A

Flora Olomouc 2025 – pavilon A

Fotek: 108
Přidáno: 28.04.2025

Flora Olomouc 2025 – zahrádkáři

Flora Olomouc 2025 – zahrádkáři

Fotek: 75
Přidáno: 27.04.2025

Flora Olomouc 2025 – svatební floristika

Flora Olomouc 2025 – svatební floristika

Fotek: 60
Přidáno: 27.04.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.