Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 05. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička narazila do údržbového vozu

04.12.2023 - Opilá řidička narazila do údržbového vozu - Kolize se...

Počasí

05.12.2023 - Úterý

Teplota: -1 / -3 - Sníh

06.12.2023 - Středa

Teplota: 0 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zábřežský hasič převzal Zlatý záchranářský kříž

11. října 2023 - 13:40

Zpět na seznam článků

Významné záchranářské ocenění

Zábřežský hasič převzal Zlatý záchranářský kříž

Zábřežský hasič převzal Zlatý záchranářský kříž zdroj foto: HZS OLK

Dvakrát během jedné jízdy vlakem středními Čechami poskytoval první pomoc loni o prázdninách zábřežský hasič Pavel Dostál. Nyní za svou obětavost, připravenost a iniciativní chování převzal Cenu generálního ředitele hasičů, která se uděluje jako součást cen Zlatý záchranářský kříž. Uznání převzal  z rukou prezidenta Petra Pavla a generálního ředitele HZS ČR Vladimíra Vlčka na Pražském hradě.

A za co si významné záchranářské ocenění zasloužil? V pondělí 8. srpna 2022 po jednadvacáté hodině večer cestoval mimo službu z Prahy rychlíkem číslo 752 ve směru Klatovy. Krátce po odjezdu vlaku z nástupní stanice strojvůdce použil rychlobrzdu a zastavil. Průvodčí informoval cestující, že vlak srazil člověka. Pavel Dostál iniciativně nabídnul pomoc a s průvodčím se vydal k místu střetu. Duchapřítomně vzal s sebou svou příruční lékárničku a s průvodčím přibrali také další lékárničku umístěnou ve vlaku. Sražený muž měl mnohačetná zranění, ale dýchal. Pavel Dostál mu okamžitě začal poskytovat první pomoc.

Během krátké chvíle přiběhli záchranáři ZZS, kteří si pacienta převzali do péče. Nadstrážmistra instruovali, aby s nimi pokračoval ve stabilizaci pacienta a požádali jej, aby jim byl k ruce. Po celou dobu jim pomáhal při přípravě materiálu, polohování, fixování a dalších záchranářských činnostech. Po příjezdu jednotky HZS a transportu pacienta do sanitky se vrátil do vlaku. Následovalo vyšetřování příčin nehody, s velkým zpožděním se vlak opět rozjel.

Ovšem daleko nedojel. Po několika kilometrech nastala obdobná situace. Rychlobrzda a zase vlak stál. Průvodčí opět cestujícím oznámil, že souprava srazila člověka. Pavel Dostál zase neváhal a znovu nabídnul svou pomoc. S průvodčím zjistili, že  v tomto případě vlak silným proudem odhodil ženu, která se pohybovala v kolejišti. Komunikovala, byla v šoku a měla zraněný loket a rameno, sama ovšem nastoupila do vlaku. Nejprve odmítala ošetření, ale nadstrážmistr ji přesvědčil a s pomocí své lékárničky jí zraněnou ruku ošetřil. Do příjezdu zdravotnické záchranné služby a jednotek HZS pak sledoval její stav.

Během neobvyklé jízdy vlakem nadstrážmistr Pavel Dostál prokázal, že je duší záchranář a i mimo službu je vždy připraven pomáhat druhým.

Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, a to dobrovolníků i profesionálů. Oceňována je i první pomoc laiků a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Zábřežský hasič převzal Zlatý záchranářský kříž   zdroj foto: HZS OLK
Zábřežský hasič převzal Zlatý záchranářský kříž   zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.