fitnesskotelna
Rakousko
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 28. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku

28.11.2020 - Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku -...

Počasí

28.11.2020 - Sobota

Teplota: 4 / 0 - Oblačno

29.11.2020 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

fitnesskotelna

Znovuoživení CHANCE ligy?

11. listopadu 2020 - 08:10

Zpět na seznam článků

Restart čekejme nejdříve 21. listopadu, zní ze svazu.

Znovuoživení CHANCE ligy?

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Minulý týden se začalo v hokejovém světě blýskat na lepší časy. Zelenou od ministerstva zdravotnictví dostala nejvyšší česká hokejová soutěž, Tipsport extraliga. Za velmi přísných hygienických podmínek se během uplynulých tří dnů odehrálo 11 extraligových utkání. Na většině prvoligových stadionů ale bylo v posledních dnech pusto a prázdno. Současné hygienicko-protiepidemické podmínky, které nastavilo ministerstvo zdravotnictví, nejsou pro druhou nejvyšší soutěž reálné na splnění, a to hlavně po finanční stránce. Jak to v současné době vypadá s restartem CHANCE ligy?

Nejvyšší hokejovou soutěž čekal restart již v sobotu 7. listopadu. Tipsport extraliga dostala výjimku od ministerstva zdravotnictví a za těch nejpřísnějších hygienických podmínek jí byl povolen restart.

Jaká jsou v současné době pravidla, která se týkají Extraligových utkání? Všichni hráči, rozhodčí a členové realizačních týmů budou povinni absolvovat před utkáním vyšetření metodou RT-PCR. Vyšetření nesmí být starší než 48 hodin s tím, že v případě, že klub sehraje během kalendářního týdne tři a více utkání, testování se provádí dvakrát v jeho průběhu, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Povinné vyšetření metodou RT-PCR se nevztahuje na osoby, které onemocnění COVID-19 prodělaly, nemají klinické příznaky, prošly předepsanou karanténou a od jejichž prvního pozitivního výsledku testu neuplynulo více než 90 dní. Počet osob přítomných na zimním stadiónu při utkání nesmí přesáhnout 200. Pořadatelé jsou povinni zajistit, aby osobám, které do areálu vstupují, byla změřena teplota a aby vyplnily tzv. selfreporting formulář pro případnou kontrolu ze strany zdravotnických institucí. Utkání budou probíhat bez diváků, přičemž všechny osoby na stadiónu – s výjimkou hráčů a rozhodčích při tréninku a v průběhu utkání – jsou povinny nosit roušky, nebo respirátory (zdroj: hokej.cz).

Tyto přísné, náročné, ale nezbytné podmínky se Extraligovým klubům povedlo splnit. Pro kluby CHANCE ligy jsou ale současné požadavky nereálné. Hlavním kamenem úrazu je povinné testování metodou RT-PCR. Prvoligová mužstva při této nepříznivé situaci nejsou schopna testy financovat.

PCR testy, které jsou v současné době jedinou spolehlivou metodou odhalení přítomnosti infekce COVID-19 jsou velmi nákladné. Cena jednoho testu se pohybuje okolo 2 tisíc korun, přičemž by se muselo testovat celé mužstvo a realizační tým, a to dvakrát týdně. Tím by finanční náklady na realizaci utkání stouply na zhruba 300 tisíc měsíčně. Zároveň je v první lize mnoho klubů, které již infekci prodělaly, jiné naopak zůstaly zcela bez nakažených hráčů, docházelo by tedy ke znevýhodnění jednotlivých mužstev. Ve hře byly i tzv. antigenní testy, které jsou levnější a pro prvoligové kluby schůdnější variantou, ale ty jsou pro úřady vzhledem k nepříznivému vývoji epidemické situace nedostatečné. K současným podmínkám se vyjádřil i ředitel klubu Vladimír Velčovský, který pro web Nova Sport uvedl: "PCR testy stojí 91 tisíc týdně a to se rozhodně nedá platit, zvlášť když na stadion nemohou diváci." Možnou nadějí zůstává finanční pomoc Národní sportovní agentury, Český hokej denně jedná, nezbývá nic jiné, než čekat.

Současné podmínky jsou tedy pro restart CHANCE ligy nereálné. Kdy můžeme očekávat, že se hokej vrátí i na prvoligové stadiony? Na spoustě z nich probíhají od minulého týdne tréninky na ledě, jelikož byla profesionálním sportovcům schválena výjimka, aby mohli využívat vnitřní sportoviště. Jde totiž o výkon jejich povolání. Za tím, proč některé kluby na led nevyjely, je opět finanční stránka věci. K tréninkům se většinou nevrátily kluby umístěné na spodních příčkách tabulky, pro které jsou náklady na tréninky bez herního vytížení příliš vysoké. To je případ i družiny trenéra Martina Sobotky.

Ke znovuoživení CHANCE ligy dojde nejdříve 21. listopadu, svaz počítá i s restartem 30. listopadu. Vše záleží na vývoji epidemické situace v České republice a přísnosti protiepidemických opatřeních pro sport. Do té doby si na prvoligový hokej budeme ještě muset bohužel počkat.

Autor: red., Alena Ryšavá - DŠ,

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Draci se po pauze vrací do tempa CHANCE ligy

Draci se po pauze vrací do tempa CHANCE ligy

První prosincový den to vypukne!

V pondělí vyjedou Draci na led!

V pondělí vyjedou Draci na led!

Jak to vypadá s CHANCE ligou?

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.