Autobusové nádraží v Šumperku zahájí provoz 18. ledna
16. ledna 2021 - 17:17
Celý projekt rekonstrukce si vyžádal téměř sedm let
otevření terminálu ve čtvrtek 14. ledna foto:sumpersko.net - M. Jeřábek
Po roce náhradního fungování v pondělí 18. ledna zahájí provoz kompletně zrekonstruované autobusové nádraží Šumperk. Cestujícím nabízí nejmodernější technologie, zelené střechy a užité umění ve veřejném prostoru.
Projektové práce byly zahájeny již v roce 2014. Samotná stavba byla zahájena v květnu 2019 za omezeného provozu nádraží. Hlavní část stavebních prací byla zahájena v lednu loňského roku.
Po dobu rekonstrukce byly zastávky autobusových linek přesunuty do ulic Jeremenkova a Fialová. „Dnešním dnem se provoz autobusového nádraží vrací na původní místo. Končí tak rok omezení pro cestují a završuje se práce mnoha lidí nejenom ze Šumperka. Jsem velmi hrdý na to, že jsem právě já mohl symbolicky zahájit provoz nového nádraží.“ pronesl u příležitosti otevření terminálu ve čtvrtek 14. ledna starosta Šumperka Tomáš Spurný.
Celkovou rekonstrukcí prošly nástupiště pro cestující. Nově bude k dispozici dvanáct nástupišť pro příměstské autobusové linky, jedno nástupiště pro linky MHD a tři výstupní stání určené pro výstup cestujících. Nástupiště jsou kryta střechami se speciálním suchomilným, zeleným porostem. Různé druhy travin a sukulentů pozitivně ovlivní kvalitu vzduchu v prostoru nádraží. Zejména zachytí část škodlivých imisí, zvýší vlhkost a sníží hlučnost.
Mobiliář doplní chytré lavičky s USB zásuvkami pro dobíjení mobilních elektronických zařízení, nástupiště osvětlují chytré lampy, které reagují na pohyb. „Na obou koncích nástupišť autobusového nádraží jsou již vzrostlé stromy, další jsou nově vysazeny v areálu a doplněny nízkými keři,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl. Nově vysazená zeleň a zelené střechy budou zavlažovány vodou z velké akumulační nádrže na dešťovou vodu. Celý systém je soběstačný a nepotřebuje vodu z vodovodní sítě.
Zelenou střechu s porostem má také nová výpravní budova s čekárnou pro cestující. Budova je klimatizována, plně bezbariérová a cestujícím nabízí sociální zázemí, wifi připojení a služby informační kanceláře. Budova byla vystavěna z modulárního systému CUBESPACE, díky kterému lze stavět podobné stavby nezávisle na počasí a v poměrně krátkém čase. V budově je také zázemí pro řidiče dopravce.
Čekárna a informační kancelář budou mít otevřeno v pracovní dny, čekárna od 5:00 -16:00 a informační kancelář od 7:00-16:00 hodin.
Před výpravní budovou je umístěna věž s velkými hodinami a informačním panelem pro cestující. „Navigaci a informování cestujících byla věnovaná velká pozornost. Snadná orientace a dostatek informací jsou pro pohodlí cestujících důležité. V prvních dnech provozu navíc posílíme systém o terénní informátory pro případné dotazy cestujících,“ uvedl při otevření Petr Nemrava ze společnosti ČSAD Ostrava, která je provozovatelem autobusového nádraží.
V blízkosti nové výpravní budovy byla umístěna restaurovaná socha antického boha Merkura. Skulptura byla původně součástí kamenné kašny na náměstí u radnice. Kašnu za osmnáct set zlatých dokončil v roce 1793 Mathias Hans Fischer, kamenický mistr z Boskovic. Před umístěním na Jesenickou ulici prošla socha kompletním restaurováním.
Restaurátoři opravili poškozené části, chybějící paži, doplnili části soklu a vyrobili kopii zlaté hole. V areálu nového nádraží byla dále umístěna velkoobjemová loga města, jako součásti autobusových zastávek a řešena celá řada interiérových i exteriérových detailů. „Autobusová nádraží u nás mnohdy nejsou přívětivá místa. To jsem chtěl změnit, aby se tam cestující cítili dobře. Díky zeleni na střechách bude na nádraží příjemné klima i v letních měsících,“ sdělil architekt Miroslav Tempír, který se na úpravách nádraží podílel.
Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo také celé okolí autobusového nádraží. Vybudováno bylo parkoviště pro osobní automobily a odstavná plocha pro autobusy. Postavena byla moderní cyklo věž pro uložení 118 jízdních kol, upraveny okolní komunikace a široké okolí.
Náklady na realizaci celého terminálu dosáhly částky 168 milionů korun.
Investory vybudování přestupního terminálu bylo město Šumperk ve spolupráci se společností ČSAD Ostrava, která kompletně financovala výstavbu nové výpravní budovy. „V rámci Olomouckého kraje provozujeme autobusová nádraží také v Jeseníku, Olomouci, Uničově, Litovli a Hranicích. V Olomouci právě probíhá rekonstrukce čekárny a v Litovli a Uničově se v tomto roce připravuje celková rekonstrukce autobusového nádraží. Náš podíl na investicích do lepších služeb pro cestující chápeme jako součást služby pro města, ve kterých autobusová nádraží provozujeme,“ řekl za společnost ČSAD Ostrava předseda představenstva Tomáš Vrátný.
Historie:
1949 - První vize o budování terminálu
1971 – 1972 - tvorba projektu
1973 – 1975 – stavba formou „Akce Z“, cena 3,4 mil. Kč
Květen 2014 – architekt David Průša (PLATFORMA ARCHITEKTI s.r.o.) zpracoval studii „Modernizace autobusového nádraží Šumperk“, objednatel: ČSAD Ostrava, a.s.
Listopad 2014 – firma Knesl + Kynčl s.r.o. zpracovala studii „Územní studie Jesenická“, objednatel: Město Šumperk
Říjen 2015 - studii „Terminál Šumperk – dopravní připojení“ zpracoval: Cekr CZ s.r.o. objednatel: Město Šumperk
Srpen 2016 – únor 2017 - zpracování koncepční urbanisticko - dopravní studie „Přednádražního prostoru autobusového a vlakového nádraží“, zpracovatel: Platforma architekti s.r.o. a Cekr CZ s.r.o., objednatel: Město Šumperk.
Březen 2017 – listopad 2018 - zpracování projektových dokumentací a výkon inženýrských činností - zpracovatel: Cekr CZ s.r.o., objednatel: Město Šumperk
Září 2017 – podání žádosti - 73. výzva IROP „Výstavba a modernizace přestupních terminálů II“
Leden 2019 až květen 2019 - výběrové řízení na zhotovitele stavby, podány 4 nabídky
Květen 2019 – podpis smlouvy se zhotovitelem stavby „Společnost Terminál Šumperk“ – společníci IMOS Brno, a.s. a PSN DS a.s.
Červen 2019 – stavba začala
Leden 2020 – přestěhování nástupišť na ulice Fialova a Jeremenkova
Prosinec 2020 – Dokončení stavby, zahájení kolaudačního řízení
18. leden 2021 – Návrat cestujících na zrekonstruované autobusové nádraží
Autor: red., Eva Malyšková, S. Singerová - mus, zdroj foto: sumpersko.net - M. Jeřábek, archiv Silver B.C.
Fotogalerie
Související články
- Na šumperském terminálu vyroste výpravní budova
- Autobusové nádraží v Šumperku roste před očima
- Šumperk čeká obrovská dopravní zátěž
- Začátkem ledna dojde k dočasnému přestěhování autobusového terminálu v Šumperku
- Autobusové nádraží v Šumperku bude mít zelené střechy
- Šumperská radnice pořídí na autobusové nádraží dvě zastřešené zastávky
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.