Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 02. června 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Palacký má narozeniny

02.06.2023 - Palacký má narozeniny - Oslava se koná v science centru...

Počasí

02.06.2023 - Pátek

Teplota: 21 / 11 - SkoroJasno

03.06.2023 - Sobota

Teplota: 19 / 6 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Baťův kanál je připravený

27. dubna 2022 - 13:08

Zpět na seznam článků

Na zahájení hlavní plavební sezóny

Baťův kanál je připravený

ilustrační snímek zdroj foto archiv: PM

Povodí Moravy připravilo Baťův kanál na zahájení hlavní plavební sezóny. Se zahájením komorování se návštěvníci Baťova kanálu mohou těšit na modernizované rejdy plavebních komor ve Vnorovech a Kunovském lese, opraveným opevněním břehů vodní cesty v Sudoměřicích. Plavba bude v letošním roce bezpečnější, plynulejší a komfortnější. Hlavní slavnostní odemčení Baťova kanálu se uskuteční 1. května ve Spytihněvi.

Šest měsíců mělo Povodí Moravy na přípravu Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu. Se vzrůstajícím lodním provozem v říčních či kanálových úsecích je nutné věnovat stále více pozornosti a také finančních prostředků na údržbu či obnovu této vodní cesty. Povodí Moravy si proto i před zahájením letošní hlavní sezóny připravilo pro návštěvníky Baťova kanálu několik novinek, které přispějí k bezpečnější a plynulejší plavbě. Jednou z hlavních akcí byla modernizace rejd plavebních komor. „Těsně před kolaudací je modernizace horních i dolních rejd plavebních komor Vnorovy I a Vnorovy II, dále pak dolní rejdy plavební komory Kunovský les, která navazuje na nové přístaviště otevřené v loňském roce. Vše splňuje moderní standardy pro plavbu a bezpečný pohyb před vstupem do plavební komory,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V následujícím období proběhne modernizace na dalších osmi plavebních komorách Baťova kanálu. Celkové náklady na modernizaci rejd jedenácti plavebních komor jsou 61 milionů korun.

V září 2021 odstartovaly práce na opravě opevnění v části Baťova kanálu od jezu Sudoměřice k Výklopníku. Jedná se o první etapu prací v úseku mezi jezem Sudomeřice a Valchou, který měří 2,3 km. „Stavba spočívá v odstranění nánosu z koryta a zpevněním břehů lomovým kamenem. V opravovaném úseku jsme obnovili parametry plavební dráhy, opravili a zajistili stabilizaci břehů. Po konci hlavní plavební sezóny budeme v opravách pokračovat opět tak, aby nedocházelo k omezení plavby,“ říká Gargulák. Práce na celém úseku budou probíhat do roku 2023 a celkově si vyžádají bezmála 45 milionů korun.

Těsně před zahájením nové plavební sezóny vodohospodáři ještě vyčistili horní i dolní ohlaví (prostory chodu vzpěrných vrátní a nápustných zařízení) na všech třinácti plavebních komorách a provedli údržbu a seřízení technologií plavebních komor. V podzimních a zimních měsících z počátku letošního roku provedlo Povodí Moravy na celém úseku plavební cesty zdravotní probírky doprovodného břehového porostu. „Jednalo se především o likvidaci suchých a poškozených stromů, náletových dřevin, křovinového porostu a rákosu z plavební dráhy, dále také likvidaci stromů poškozených polomy. Velkou měrou se na špatném zdravotním stavu doprovodného porostu podepisuje aktivní činnost bobra evropského, kdy obzvlášť nebezpečné pro veřejnost byly okousané či z velké části nakousané vzrostlé stromy. Tyto stromy odstraňujme tak, aby nepředstavovaly nebezpečí pro návštěvníky Baťova kanálu,“ doplňuje ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek z Povodí Moravy, pod který Baťův kanál spadá.

V letošním roce Povodí Moravy spouští provoz plavebních komor už v pátek 29. dubna.

Autor: red., Petr Chmelař - PM, zdroj foto: PM

Fotogalerie

ilustrační snímek                 zdroj foto archiv: PM

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.