Středa 14. ledna 2026 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Náročné odpoledne na Červenohorském sedle

14.01.2026 - Náročné odpoledne na Červenohorském sedle - Dva...

Počasí

14.01.2026 - Středa

Teplota: 0 / -2 - Sníh

15.01.2026 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -2 - obcasny-Déšť

Generál Ludvík Krejčí, náčelník Hlavního štábu 1933–1939

30. dubna 2025 - 11:56

Zpět na seznam článků

Pozvánka na besedu v Městské knihovně TGM Šumperk

Generál Ludvík Krejčí, náčelník Hlavního štábu 1933–1939

Generál Ludvík Krejčí, náčelník Hlavního štábu 1933–1939 zdroj foto: MK TGM

Armádní generál Ludvík Krejčí patří k nejvýznamnějším osobnostem našich moderních vojenských dějin. I když vojenskou kariéru neplánoval, stal se jedním z velitelů čs. legií v Rusku a pak čs. armády, kde zastával post velitele divize, zemského vojenského velitele a náčelníka Hlavního štábu. S jeho jménem je spojena především příprava na válečný konflikt ve 2. polovině 30. let a dramatické události na podzim 1938.

Přednáška se zaměří na působení generála Ludvíka Krejčího ve funkci náčelníka Hlavního štábu v letech 1933 až 1939. Představí situaci, za které se ujímal náčelnické funkce, jeho první kroky, především prosazení dvouleté vojenské služby. Dále budou popsány změny v čs. armádě ve 2. polovině 30. let 20. století v rámci její celkové reorganizace a modernizace. Zmíněny budou tehdejší zásadní události, především v roce 1938, které ovlivnily osud nejen Československa a jeho armády, ale i samotného Ludvíka Krejčího.

Přednášející Pavel Šrámek vystudoval historii na Slezské univerzitě v Opavě. V minulosti pracoval ve Vojenském ústředním archivu v Praze, nyní jako archivář ve Státním okresním archivu Zlín. Zabývá se meziválečnými československými dějinami se zaměřením na armádu. Je autorem nebo spoluautorem několika publikací, například biografie Divizní generál Karel Husárek. Stratég československé armády, knihy Já se generálem nenarodil: z písemností hlavního velitele čs. armády nejen o roce 1938. Besedy se zúčastní dcera gen. Krejčího Marie Žižková.

Akci pořádá Městská knihovna TGM Šumperk ve spolupráci s Městskou policií Šumperk a Městem Šumperk ve čtvrtek 15. května – 18.00 hodin – velký sál – vstup volný.

Autor: red., K. Šeligová - MK TGM

Fotogalerie

Generál Ludvík Krejčí, náčelník Hlavního štábu 1933–1939  zdroj foto: MK TGM

Další články z rubriky

Večerníček slaví 60 let

Večerníček slaví 60 let

V Muzeu silnic výstavou Jak se rodí večerníčky

Olomouc v proměnách staletí

Olomouc v proměnách staletí

Nová interaktivní mapa odhaluje vývoj města od 17. století po současnost

Exkluzivní Fotogalerie

 Bludovští otužilci 2025

Bludovští otužilci 2025

Fotek: 79
Přidáno: 01.01.2026

Anna K. v Zábřehu

Anna K. v Zábřehu

Fotek: 34
Přidáno: 18.12.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.