HC Frýdek-Mistek vs Draci Pars Šumperk 3:5

23. listopadu 2022 - 22:36

Reportáž ze zápasu

HC Frýdek-Mistek vs Draci Pars Šumperk zdroj:DŠ

Draci povzbuzeni historicky první výhrou proti Slavii zajížděli o další body bojovat ve středu 23. listopadu do Frýdku-Místku. Vstup do utkání vyšel svěřencům Lukáše Majera na výbornou. Po úvodních dvou minutách svítil stav skóre na světelné tabuli 0:2. Tímto poměrem také skončila první třetina. Do té druhé pak vletěl úplně jiný domácí tým, který hned z jejího úvodu snížil na 1:2. Šumperk ale nezůstal pozadu a hned z dalšího útoku si vzal své dvoubrankové vedení zpět. Poslední slovo ve druhé periodě měli Rysi, kteří zásluhou Hoťka snížili na 2:3. V poslední části hry zvyšoval na 2:4 Vojtěch Šuhaj. Domácí dokázali na tuto trefu odpovědět z přesilové hry a konec zápasu tak sliboval ještě pořádné drama. Frýdek-Místek se při závěrečné hře bez gólmana snažil o vyrovnání. Šumperští hráči závěrečný tlak ustáli. Gólem do prázdné branky pak zpečetil výhru Ludvík Rutar.

Branky a nahrávky: 25. Dostálek (Svačina, Teper), 37. Hotěk (Haas), 47. Dostálek (Klimša, Teper) – 1. Žálčík (Bartoš, Průžek), 3. Jouza (Bernat), 26. Svoboda (Žálčík), 45. Šuhaj (Dudycha, Š. Jelínek), 60. L. Rutar. Rozhodčí: Bejček, Šudoma - Bezděk, Veselý. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 774. Střely na branku: 46:36. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5.

Frýdek – Místek: Švančara – Š. Havránek, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, Ročák – Dostálek, A. Zeman, Svačina – Hotěk, Haas, Lyszczarczyk – Ramik, Matěj, Bednář – Macháček, Jobánek, Geidl – Klimša.

Šumperk: Hamalčík – Kadeřávek, Eliáš, L. Rutar, Hrachovský, Kunst, Dudycha – Průžek, Bartoš, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Vachutka, Nedvídek, Kohút – Křemen, Bernat, Jouza.

Start jako z pohádky! Šumperští Draci vletěli do středečního zápasu proti Frýdku-Místku s obrovskou energií a už po 28 vteřinách hry se radovali z prvního gólu. Jiří Průžek nejprve zachytil špatnou rozehrávku Rysů a ihned uháněl na soupeřovu bránu. V útočném pásmu následně poslal přesný pas na David Bartoše. Ten kotouč ještě posunul na šumperského kapitána Lukáše Žálčíka, který ránou z první vymetl všechny pavučiny levého horního rohu – 0:1. Sotva uběhly dvě minuty, šumperská střídačka jásala už podruhé. Domácí mužstvo opět udělalo velkou chybu, tentokrát však přímo před vlastní bránou, čehož dokázal využít Tomáš Bernat. Jeho střelecký pokus ale Patrik Švančara dokázal zneškodnit, nicméně na dorážku Daniela Jouzy byl už krátký – 0:2. Frýdecko-místečtí hokejisté byli po dvou inkasovaných brankách jako opařeni a velmi těžko se dostávali zpátky do hry. Další obrovská šance Draků přišla v 8. minutě, kdy však Vojtěch Šuhaj minul zcela odkrytou klec. Draci byli jako na koni, další branku už ale nepřidali. Rysi si ještě v závěru první periody několik slibných šancí vytvořili, ani jedna se ale neujala. Do kabin se tak odcházelo za stavu 0:2 pro Šumperk.

V domácí kabině musel o přestávce nastat pořádný průvan, neboť do druhé dvacetiminutovky nastoupil zcela jiný tým. V úvodních minutách si Rysi vytvořili obrovský tlak, díky kterému dokázali snížit skóre na jednobrankový rozdíl. Ve 25. minutě se po pěkné kombinaci domácích hráčů dostal puk před Petra Hamalčíka do skrumáže, kde se nejlépe zorientoval Vlastimil Dostálek, jenž poslal kotouč přesně mezi betony – 1:2. Šumperský tým ale na tuto branku blesku rychle odpověděl. Ve 26. minutě upravil svá mířidla Matěj Svoboda a z prostoru levého kruhu poslal puk za záda Patrika Švančary – 1:3. Aktivnější Frýdek-Místek mohl následně znovu snižovat, ale ani střela Bednáře a ani následný samostatný únik Haase gólem neskončil. Rysi se ale přece jen druhé branky dočkali. Ve 37. minutě dostal přesný pas mezi kruhy Michal Hotěk, který krásnou střelou zápěstím nedal Hamalčíkovi sebemenší šanci – 2:3. V poslední minutě druhé třetiny Frýdek-Místek skóroval ještě jednou, branka ale nemohla být uznána, neboť padla po přerušení hry. Před zazněním sirény se strhla ještě menší šarvátka, více už toho ale druhá perioda nenabídla.

Poslední dvacetiminutovka začala v poměrně poklidném tempu, oba celky tak měly prostor k nadechnutí. Ve 44. mohl vrátit Šumperku dvoubrankové vedení Žálčík, který se ocitl úplně sám před Švančarou, zakončit se mu ale nepodařilo. To ho ale nemuselo úplně mrzet, neboť o chvíli později rozradostnil početnou skupinu šumperských fanoušků Vojtěch Šuhaj, který mezi tři tyče dorážel nebezpečnou střelu Štěpána Dudychy – 2:4. Jenomže hned po čtvrtém gólu si pomohl nedovoleným zákrokem hostující Kadeřávek, jenž si tak musel jít odpočinout na trestnou lavici. A právě jeho prohřešek potrestal ve 47. minutě dnešní dvougólový střelec Vlastimil Dostálek, který po parádní kombinaci zakončoval do prázdné hostující svatyně – 3:4. Rysi najednou vycítili šanci na vyrovnání, sebrali tak poslední zbytky sil a přidali na obrátkách. Ani sebevětší snaha ale domácím nakonec nestačila. V samotném závěru dnešního utkání zpečetil vítězství Draků Ludvík Rutar gólem do prázdné brány – 3:5. Šumperští hokejisté tak po zásluze berou z Polárky všechny tři body, které mají cenu zlata.

Řekli po zápase:

Lukáš Majer (Draci Pars Šumperk): „Soupeř od začátku sezony hraje výborně a obrovsky organizovaně, na což jsme kluky upozorňovali. Porazit tak silný tým, s výbornými individualitami a výborným trenérem, je skvělé. Jsme opravdu moc rádi, že jsme našli cestu k vítězství, které se nerodilo vůbec lehce. Myslím si, že dnes bylo utkání příjemnější pro diváky a pro lidi, co sem přišli. Nevím, kolik tady stojí vstupenka, ale myslím si, že za ty peníze, toho dostali hodně. My jsme ten hřebíček měli dát už v přesilovce pěti proti třem, nicméně jsme v nějakém procesu, ve kterém pracujeme. Dnes jsme našli cestu ke třem bodům a chceme moc poděkovat našim fanouškům, že vážili za námi cestu ve všední den a podpořili nás.“

Martin Janeček (HC Frýdek-Místek): „Bylo to těžké utkání s naším mladým týmem a je třeba, aby se kluci tyhle situace učili, učili se vyhrávat a učili se také podávat konzistentní výkony, což jsme dnes nepodali. Dva dny jsme tým nabádali na to, abychom utkání začali dobrou defenzívou, což nás zdobilo v posledních zápasech. No a my šli od prvního střídání soupeře přehrát, jenže ten byl od začátku hladovější, což bylo vidět. Byli přímočaří a taky nám vstřelili první dvě branky, a od toho se to vše odvíjelo. Pak si myslím, že jsme se dostali zpět do zápasu, ale zlomem byl gól na tři jedna. Myslím si, že za stavu dva jedna jsme byli v zápase, přehrávali jsme soupeře a měli i dobré věci, akorát jsme prostě přestali myslet na defenzívu. Tohle byla přesně voda na jejich mlýn, oni tak hrají celou sezonu, mají to tak nastavené a jsou v tom nebezpeční. Nepohlídali jsme si to, i proto soupeř dnes zaslouženě vyhrál. Podle mě jsme měli výborný závěr, netrefili jsme prázdnou bránu, byla tam tyčka, co se týče hry dopředu, tak to bylo výborné. Chybělo nám trochu toho štěstíčka, možná jsme tomu mohli jít více naproti střelami, ale co se týče defenzívy, tak tam jsme zcela propadli."

Autor: red., Kateřina Glogarová, Vanessa Vařeková - redakce DŠ