Sobota 18. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Losiny budou v posledním zářijovém víkendu opět čokoládové

18.09.2021 - Losiny budou v posledním zářijovém víkendu opět...

Počasí

18.09.2021 - Sobota

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

19.09.2021 - Neděle

Teplota: 15 / 7 - Oblačno

Houby mikroskopické, světélkující i ukecané

27. srpna 2021 - 13:35

Zpět na seznam článků

Pevnost poznání představí houby očima vědců

Houby mikroskopické, světélkující i ukecané

laboratoř v PP foto: upol - Adam Mráček

Rozmanitý svět hub bude hlavním tématem víkendové akce, která se koná 4. a 5. září v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v přírodovědné laboratoři zjistí, které druhy světélkují, nebo si vyrobí originální houbové lampičky. Historici se zaměří také na fenomén chalupaření. A

Pevnost poznání představí pestrý svět hub očima biologů, fyziků, chemiků, historiků i výtvarníků. V expozici Světlo a tma si návštěvníci například prohlédnou podhoubí (mycelium) a soutěžní formou se dozví, kde všude by se dalo využít, ať už v průmyslu, či běžném životě. V další části Centra popularizace Přf UP se organizátoři zaměří na geomorfologické tvary zvané skalní hřiby.

Zájemci se také dozví, jak se pěstují mikroskopické houby nebo jaké faktory ovlivňují choroby rostlin. „Stejně jako lidské tělo jsou i rostliny celý svůj život v úzkém kontaktu s mikroorganismy – od kořenů po listy a květy. Molekulární biologie odkrývá, že mikrobiota rostlin je mnohem bohatší, než jsme dříve předpokládali. Některé mikroorganismy (viry, bakterie, peronospory či houby) rostou na povrchu, jiné uvnitř pletiv, či dokonce uvnitř buněk. Poznání ekologických vztahů a růstových nároků rostlin i mikroorganismů je důležité mimo jiné pro optimální pěstování zemědělských plodin nebo biologickou ochranu rostlin proti chorobám,“ láká na program Michaela Sedlářová z katedry botaniky PřF UP.

Soutěživí návštěvníci si budou moci také vyzkoušet interaktivní hru Ukecané houby nebo si v kreativní dílně vyrobit svítící houbové lampičky. „V Laboratoři poznání se budeme věnovat jevu luminiscence, který lze v přírodě pozorovat i u některých druhů hub. Děti i dospělí se mohou těšit na netradiční přípravu pýchavek, které dokáží uhasit plamen. Naučíme se také vytvořit slizovitou hmotu připomínající klouzka. A na závěr si návštěvníci vyzkouší, že hraní na houby nestojí za houby,“ popsala aktivity koordinátorka Pevnosti poznání Zuzana Kopečná.

Kdy u nás vznikla záliba v chalupaření? A které době se říkalo „zlatá doba chalup“? Tyto otázky zodpoví lektoři přímo v expozici Do historie! „Traduje se, že každý pátý dům v České republice je využíván k rekreačním účelům. Český národ je díky tomu na předních místech ve světě v oblibě chalupaření. Také se budeme bavit o skvělém hnutí českých trampů,“ řekl historik Tomáš Arnold.

Akce pro celou rodinu je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

laboratoř v PP foto: upol - Adam Mráček

Další články z rubriky

Koloběžkáři v Olomouci

Koloběžkáři v Olomouci

Jak dopadla dopravně bezpečnostní akce

Opravená komunikace směrem na Vidly

Opravená komunikace směrem na Vidly

Na Jesenicku otevřeli rekonstruovaný úsek silnice

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.