Sobota 28. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku

28.11.2020 - Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku -...

Počasí

28.11.2020 - Sobota

Teplota: 4 / 0 - Oblačno

29.11.2020 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

Jak se vyznat v rouškách a respirátorech

18. listopadu 2020 - 13:20

Zpět na seznam článků

Napoví průvodce z Univerzity Palackého

Jak se vyznat v rouškách a respirátorech

Průvodce z Univerzity Palackého napoví, jak se vyznat v rouškách a respirátorech zdroj grafika: upol - Lukáš Ondráček

Oproti jarní vlně koronavirové epidemie, kdy byl na trhu nedostatek pomůcek pro ochranu dýchacích cest, je nyní dostupné poměrně velké množství různých druhů roušek a respirátorů. Pro lepší orientaci při výběru vhodné pomůcky vytvořil Pavel Otřísal z Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci průvodce jejich značením a účinností.

Podle garanta studijního programu Tělesná výchova se zaměřením na vzdělávání a ochranu obyvatelstva se ne všichni při vyhledávání vhodného ochranného prostředku správně orientují v uváděných informacích, přičemž mohou mít problém s rozlišením úrovně poskytované ochrany podle označení výrobku. „Respirátory nebo také filtrační polomasky proti částicím pro ochranu dýchacích orgánů podléhají po celém světě různým regulačním normám, které specifikují určité požadované fyzikální vlastnosti a výkonové charakteristiky ochranných prostředků. Analýzu značení respirátorů jsem vypracoval na základě studia a porovnání těchto norem a technických standardů. Také jsem vycházel z materiálů dohledatelných na internetu. Některé z nich nepříliš jednotně a správně vysvětlují některá fakta,“ říká profesor Pavel Otřísal, který v analýze přibližuje a porovnává zejména evropské, čínské a americké standardy především na základě filtrační účinnosti respirátorů.

Jednotlivé standardy uvádějí minimální procento částic o průměru 300 nanometrů nebo větším, které respirátory filtrují, respektive zachytávají. Označení FFP2, které vychází z evropských norem a značí filtrační účinnost 94 procent, je srovnatelné s označením N95. FFP3 s účinností 99 procent pak odpovídá výrobkům s označením N99 a N100. „Nejlepší ochranu představují respirátory třídy FFP3 a respirátory, které mají filtrační účinnost nad 99 procent. Pro ochranu proti onemocnění covid-19 může být využit i respirátor kategorie FFP2, musí však být označen jako ‚anti-covid-19 / FFP2‘. Vzhledem k použitým technologiím na bázi nanomembrán vyrobených z nanovláken mají takto označené respirátory měřený záchyt 98,5 procenta. Z tohoto důvodu jsou velmi dobrou a v poměru s pořizovací cenou nejlepší variantou ochrany před účinky koronaviru,“ dodal profesor Otřísal, který dříve působil na Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení Univerzity obrany v Brně.

Pro komunitní použití jsou vhodné i roušky nebo respirátory nižších tříd (FFP1, KN90, KP90), které při správném nasazení a používání poskytují vyšší úroveň ochrany než standardní zdravotnické a nezdravotnické roušky. „Používání prostředků ochrany dýchacích cest je jedno z důležitých preventivních opatření, které pomáhá omezit šíření respiračních onemocnění. Přesto pouhé používání kvalitní ochrany dýchacích cest bez dalších opatření je nedostatečné. Musí být vždy kombinováno s vyhýbáním se kontaminaci, dostatečnou hygienou a častým mytím rukou,“ podotkl na závěr profesor Otřísal.

tabulka zdroj: upol.cz

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, Martin Višňa, zdroj grafika: upol - Lukáš Ondráček

Fotogalerie

Průvodce z Univerzity Palackého napoví, jak se vyznat v rouškách a respirátorech   zdroj grafika: upol - Lukáš Ondráček

Další články z rubriky

Stavba nové interny ve Šternberku zdárně pokračuje

Stavba nové interny ve Šternberku zdárně pokračuje

Do užívání pacientům, lékařům a zdravotnickému personálu se plánuje předat v polovině roku 2022

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.