Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 26. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Městské oslavy v Šumperku vypuknou na přelomu května a června

25.05.2019 - Městské oslavy v Šumperku vypuknou na přelomu května a...

Počasí

26.05.2019 - Neděle

Teplota: 21 / 16 - SkoroJasno

27.05.2019 - Pondělí

Teplota: 21 / 16 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jantarová stezka v silničním muzeu

24. března 2019 - 09:04

Zpět na seznam článků

Pozvánka Muzea silnic ve Vikýřovicích

Jantarová stezka v silničním muzeu

pozvánka na výstavu: zdroj: MS

Výstava s názvem "Jantarová stezka", která je ke zhlédnutí v Muzeu silnic ve Vikýřovicích  do 1. června, představuje výsledky mapování moravské části prastaré obchodní cesty z doby Keltů, která spojovala vyspělé Středomoří se stanicemi na březích Baltského moře. Jantarová stezka je představena především jako objekt zájmu výzkumníků, badatelů a samozřejmě také archeologů. 

Vysvětluje metody mapování reliktů starých cest s  popisem konkrétních úseků dochovaných reliktů cest v okolí oppida Starého Hradiska, kde se v době Keltů nacházelo významné obchodní, výrobní i správní centrum pro oblast celé Moravy. Odtud pochází velké množství nálezů jantarové suroviny baltského původu, kterou zde Keltové zpracovávali v takovém rozsahu, že její zbytky byly na místě nacházeny v hojném počtu ještě v novověku.

Obrazová část představuje mapy Moravy s částečným přesahem do sousedních regionů, na těchto mapách jsou kromě páteřní trasy procházející oppidem Staré Hradisko, vyobrazeny i paralelní cesty, u kterých se rovněž předpokládá dálkový charakter severojižního průběhu.

Trojrozměrné exponáty se věnují významným archeologickým nálezům při Jantarové stezce. Tyto nálezy byly získány v rámci projektu "Moravské křižovatky" jehož výstupem je i tato výstava. Předmětem výstavy však, bohužel, nejsou jantarové šperky či jiné výrobky z jantarové suroviny, jelikož v rámci řešení tohoto projektu nebyly nalezeny. Třebaže ze severu byl dovážen především jantar, po kterém byla stezka také pojmenována, předmětem obchodu byly i jiné suroviny jako med, kožešiny a zřejmě i otroci. Vystaveny jsou především archeologické nálezy z prostoru starých cest, jako jsou např. podkovy, ostruhy, militárie, mincovní depoty a další. Tyto artefakty byly zjištěny převážně mimo páteřní trasu Jantarové stezky, avšak stále na důležitých cestách, u kterých se také předpokládá dálkový charakter severojižního průběhu.

Autor: red., J. Martínek, A. Turková

Fotogalerie

pozvánka na výstavu: zdroj: MS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.