Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. dubna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Vracíme vodu lesu" projekt za více než miliardu

24.04.2019 - „Vracíme vodu lesu" projekt za více než miliardu -...

Počasí

obcasny-Déšť

24.04.2019 - Středa

Teplota: 20 / 9 - obcasny-Déšť

obcasny-Déšť

25.04.2019 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jantarová stezka v silničním muzeu

24. března 2019 - 09:04

Zpět na seznam článků

Pozvánka Muzea silnic ve Vikýřovicích

Jantarová stezka v silničním muzeu

pozvánka na výstavu: zdroj: MS

Výstava s názvem "Jantarová stezka", která je ke zhlédnutí v Muzeu silnic ve Vikýřovicích  do 1. června, představuje výsledky mapování moravské části prastaré obchodní cesty z doby Keltů, která spojovala vyspělé Středomoří se stanicemi na březích Baltského moře. Jantarová stezka je představena především jako objekt zájmu výzkumníků, badatelů a samozřejmě také archeologů. 

Vysvětluje metody mapování reliktů starých cest s  popisem konkrétních úseků dochovaných reliktů cest v okolí oppida Starého Hradiska, kde se v době Keltů nacházelo významné obchodní, výrobní i správní centrum pro oblast celé Moravy. Odtud pochází velké množství nálezů jantarové suroviny baltského původu, kterou zde Keltové zpracovávali v takovém rozsahu, že její zbytky byly na místě nacházeny v hojném počtu ještě v novověku.

Obrazová část představuje mapy Moravy s částečným přesahem do sousedních regionů, na těchto mapách jsou kromě páteřní trasy procházející oppidem Staré Hradisko, vyobrazeny i paralelní cesty, u kterých se rovněž předpokládá dálkový charakter severojižního průběhu.

Trojrozměrné exponáty se věnují významným archeologickým nálezům při Jantarové stezce. Tyto nálezy byly získány v rámci projektu "Moravské křižovatky" jehož výstupem je i tato výstava. Předmětem výstavy však, bohužel, nejsou jantarové šperky či jiné výrobky z jantarové suroviny, jelikož v rámci řešení tohoto projektu nebyly nalezeny. Třebaže ze severu byl dovážen především jantar, po kterém byla stezka také pojmenována, předmětem obchodu byly i jiné suroviny jako med, kožešiny a zřejmě i otroci. Vystaveny jsou především archeologické nálezy z prostoru starých cest, jako jsou např. podkovy, ostruhy, militárie, mincovní depoty a další. Tyto artefakty byly zjištěny převážně mimo páteřní trasu Jantarové stezky, avšak stále na důležitých cestách, u kterých se také předpokládá dálkový charakter severojižního průběhu.

Autor: red., J. Martínek, A. Turková

Fotogalerie

pozvánka na výstavu: zdroj: MS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Fotek: 82
Přidáno: 17.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Fotek: 60
Přidáno: 17.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.