Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jaro přináší riziko venkovních požárů

05. dubna 2016 - 09:27

Zpět na seznam článků

„Plošné vypalování porostů je zakázáno,“ zdůrazňuje tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková

Jaro přináší riziko venkovních požárů

ilustrační snímek zdroj: HZS Olk

Až do středy vydrží v Olomouckém kraji krásné jarní počasí a po krátkém ochlazení o víkendu má v následujícím týdnu rtuť teploměru znovu atakovat dvacítku.

Hasiči však varují před typicky jarním nešvarem, a to vypalováním trávy a spalováním odpadu. „Předpokládáme proto, že mnoho nedočkavců jistě vyrazí do zahrádek a vrhnou se na úklid po zimě. Jen během uplynulého víkendu vyjížděli hasiči v kraji k pěti požárům trávy. Každoročně tyto požáry způsobí velké materiální škody, zranění nebo i úmrtí osob. Obecně řečeno – plošné vypalování porostů je zakázáno, pálit odpad na hromadě lze, ale za dodržení určitých podmínek,“ objasňuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.  

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková mluvčí HZS Olomouckého kraje foto: sumpersko.net

Teplé jarní počasí přináší zvýšené riziko typicky jarních požárů způsobených neopatrností při spalování odpadů na zahrádkách nebo v lesích. Bohužel se s ní setkávají každý rok. „V roce 2008 v Olomouckém kraji při vypalování trávy zemřel třiaosmdesátiletý muž. 31. března odpoledne se pustil do vypalování trávy poblíž lesíka v Jindřichově na Šumpersku. K události vyjely čtyři jednotky hasičů, které na požářišti o rozloze asi 60 x 30 metrů našly už jen ohořelé tělo starého muže. Díky rychlému zásahu hasičů se oheň nerozšířil na přilehlý lesík,“ sdělila krajská mluvčí.

Pamatujte, že vypalování porostů je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. „V případě porušení tohoto zákazu hrozí podle zákona o požární ochraně fyzické osobě pokuta až ve výši 25 tisíc korun, právnické osobě a podnikající fyzické osobě mohou hasiči udělit pokutu až do výše 500 tisíc korun,“ varuje Vladimíra Hacsiková.

ilustrační snímek zdroj: HZS Olk

Zákon o požární ochraně hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru.

Jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. Navíc právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství, včetně přijatých protipožárních opatření, předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. „Také pro občany platí, že spalování na volném prostranství např. listí nebo shrabané trávy na zahrádce, klestí, zejména pálení většího množství materiálu je vhodné předem ohlásit Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje. Lidé mnohdy bohužel pálení nahlásit zapomínají, nebo uvedou v hlášení nesprávné údaje a hasiči pak zbytečně vyjíždějí k domnělým požárům,“ dodává Vladimíra Hacsiková.

Autor: red., V. Hacsiková

Fotogalerie

ilustrační snímek                     zdroj: HZS Olk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.