Jaro přináší riziko venkovních požárů
05. dubna 2016 - 09:27
„Plošné vypalování porostů je zakázáno,“ zdůrazňuje tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková
ilustrační snímek zdroj: HZS Olk
Až do středy vydrží v Olomouckém kraji krásné jarní počasí a po krátkém ochlazení o víkendu má v následujícím týdnu rtuť teploměru znovu atakovat dvacítku.
Hasiči však varují před typicky jarním nešvarem, a to vypalováním trávy a spalováním odpadu. „Předpokládáme proto, že mnoho nedočkavců jistě vyrazí do zahrádek a vrhnou se na úklid po zimě. Jen během uplynulého víkendu vyjížděli hasiči v kraji k pěti požárům trávy. Každoročně tyto požáry způsobí velké materiální škody, zranění nebo i úmrtí osob. Obecně řečeno – plošné vypalování porostů je zakázáno, pálit odpad na hromadě lze, ale za dodržení určitých podmínek,“ objasňuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.
Teplé jarní počasí přináší zvýšené riziko typicky jarních požárů způsobených neopatrností při spalování odpadů na zahrádkách nebo v lesích. Bohužel se s ní setkávají každý rok. „V roce 2008 v Olomouckém kraji při vypalování trávy zemřel třiaosmdesátiletý muž. 31. března odpoledne se pustil do vypalování trávy poblíž lesíka v Jindřichově na Šumpersku. K události vyjely čtyři jednotky hasičů, které na požářišti o rozloze asi 60 x 30 metrů našly už jen ohořelé tělo starého muže. Díky rychlému zásahu hasičů se oheň nerozšířil na přilehlý lesík,“ sdělila krajská mluvčí.
Pamatujte, že vypalování porostů je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. „V případě porušení tohoto zákazu hrozí podle zákona o požární ochraně fyzické osobě pokuta až ve výši 25 tisíc korun, právnické osobě a podnikající fyzické osobě mohou hasiči udělit pokutu až do výše 500 tisíc korun,“ varuje Vladimíra Hacsiková.
Zákon o požární ochraně hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru.
Jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. Navíc právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství, včetně přijatých protipožárních opatření, předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. „Také pro občany platí, že spalování na volném prostranství např. listí nebo shrabané trávy na zahrádce, klestí, zejména pálení většího množství materiálu je vhodné předem ohlásit Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje. Lidé mnohdy bohužel pálení nahlásit zapomínají, nebo uvedou v hlášení nesprávné údaje a hasiči pak zbytečně vyjíždějí k domnělým požárům,“ dodává Vladimíra Hacsiková.
Autor: red., V. Hacsiková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.