Je připraveno téměř sto padesát mezistátních expresů
11. února 2025 - 11:59
Míří do sto dvaceti zahraničních destinací
![Je připraveno téměř sto padesát mezistátních expresů](https://sumpersko.net/admin/lib/get-image.php?module=ModuleClanek&image=172843.jpg&ws=634&hs=353&type=1)
ilustrační snímek zdroj foto: č.d.
Národní dopravce letos vypravují 148 mezistátních dálkových spojů a další čtyři sezónní vlaky do Polska, které obsluhují 120 různých destinací v šesti evropských zemích: v Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a ve Švýcarsku.
Ročně využije mezistátní vlaky největšího českého dopravce více než sedm milionů cestujících. „V mezistátní dopravě tradičně spolupracujeme s našimi zahraničními partnery a díky tomu na většině linek nabízíme pravidelné spojení několikrát denně. Například z Prahy do Berlína, Vídně nebo Budapešti jezdíme společně s kolegy z DB, ÖBB, ZSSK a MÁV každé dvě hodiny a do Lince nebo Wroclawi máme spoje ve čtyřhodinovém intervalu. Do většiny hlavních měst našich sousedů, tedy do Berlína, Bratislavy i Vídně, se vlakem dostanete pohodlně za zhruba 4 hodiny. Prakticky všechny spoje jsou v úrovni EuroCity, InterCity a na své palubě nabízejí mnoho služeb, jako jsou palubní Wi-Fi síť, služby restauračního vozu, místa pro cestující s dětmi, přeprava osob na vozíku nebo jízdních kol. Prémiovou nabídku představují vlaky Railjet a nově také ComfortJet, které postupně uvádíme do provozu. Tyto soupravy v budoucnosti ovládnou spojení na sever Německa, do Rakouska i do Bratislavy a Budapešti. Umožní nám nabídnout také přímé cesty do více destinací, třeba do dánské Kodaně,“ říká generální ředitel ČD Michal Krapinec.
Novinkou jízdního řádu 2025 je mezistátní linka Baltic expres provozovaná v kooperaci s PKP Intercity. Čtyřikrát denně na ní jezdí spoje po trase Praha – Pardubice – Wrocław – Poznaň – Gdaňsk – Gdyně. Mezi tradiční linky patří vlaky Berliner Praha – Berlín – Hamburk / Kiel / Flensburg, Vindobona Praha – Brno – Vídeň – Graz, Metropolitan Praha – Brno – Bratislava – Budapešť nebo Valašský expres Praha – Pardubice – Olomouc – Púchov. Mezi další frekventované linky patří spoje Praha – Ostrava – Varšava / Krakov / Přemyšl, Košičan Praha – Ostrava – Žilina – Košice nebo Jižní expres Praha – České Budějovice – Linec. Z evropského hlediska je také velmi důležitá linka spojující Polsko s Rakouskem po trase Varšava / Přemyšl / Krakov – Ostrava – Přerov – Břeclav – Vídeň / Bratislava / Budapešť.
České dráhy také úzce spolupracují na provozu pětice základních nočních vlaků s lůžkovými a lehátkovými vozy. Ty zajišťují přímé spojení Prahy s Curychem, Varšavou, Košicemi a Budapeští formou tzv. nočního skoku, kdy se večer na začátku cesty zákazník ubytuje v pohodlném lůžkovém voze a ráno vstává již ve své cílové destinaci. Kromě spojů vycházejících z Prahy spolupracují České dráhy také na nočních vlacích zajištujících spojení Vídně nebo Budapešti s Varšavou a Berlínem nebo Varšavy s Mnichovem.
V rámci evropské dálkové mezistátní dopravy jsou tak velmi významné uzly v Praze, Břeclavi a v Bohumíně, kde jsou zajištěny přestupy nebo dokonce přesuny přímých vozů mezi jednotlivými mezinárodními linkami. „Mezistátní vlaky Českých drah patří mezi nejrychlejší vlaky v Česku. Při maximální rychlosti 160 km/h dosahují cestovní rychlost až 100 km/h. Na zahraničních úsecích dosahují běžně rychlosti až 200 km/h. Díky tomu dopraví cestující z Prahy do Berlína, Vídně, Bratislavy, Wrocławi nebo Lince za zhruba čtyři hodiny. Necelých sedm hodin pak jedou vlaky do Hamburku, Popradu-Tater, Budapešti nebo Grazu. Kvalitní mezistátní spojení mají i další města Česka. Například z Brna trvá cesta do Vídně nebo Bratislavy zhruba 1,5 hodiny a do Budapešti či Grazu zhruba čtyři hodiny. Z Ostravy se cestující dostane vlakem do Vídně za necelé tři hodiny, do Krakova jsou to zhruba tři hodiny, do Varšavy přibližně 4,5 hodiny a do Popradu-Tater 3,5 hodiny,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Šťáhlavský.
Pro mezistátní cesty jsou nejvýhodnější Včasné jízdenky Evropa. Fungují podobně jako letenky na principu, „čím dřív koupíte, tím levněji cestujete“. Předprodej jízdenek a rezervací je v závislosti na relaci a podmínkách zahraničních partnerů obvykle dva až šest měsíců. „Například nyní je možné koupit nejvýhodnější jízdenky na spoje do Německa a Rakouska v červenci. Při včasném nákupu lze cestovat např. z Prahy do Berlína od 435 korun, do Frankfurtu nad Mohanem od 666 korun, do Vídně od 474 korun, do Budapešti od 653 korun, nebo do Varšavy od 614 korun, z Brna do Berlína od 717 korun, do Grazu od 653 korun nebo do Budapešti od 422 korun nebo z Ostravy do Vídně od 346 korun, do Varšavy od 486 korun, nebo do Budapešti od 550 korun,“ upřesnil mluvčí.
Díky přestupům na návazné spoje partnerských dopravců lze cestovat vlakem do několika set dalších destinací téměř po celé Evropě, a to včetně využití rychlovlaků jako jsou třeba spoje ICE německých drah DB. Významnými přestupními uzly našich vlaků jsou například Vídeň, Linec, Mnichov, Drážďany nebo Berlín. Díky přípojům v těchto železničních hubech a Včasným jízdenkám Evropa lze cestovat např. do dalších destinací také v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Slovinsku, Chorvatsku, Dánsku nebo Švýcarsku.
Autor: red., P. Šťáhlavský, zdroj foto: č.d.
Fotogalerie
Další články z rubriky
![Želvy pomáhají s posunem vozidel v moravských depech](https://www.sumpersko.net/admin/upload/ModuleClanek/172812_small.jpg)
Želvy pomáhají s posunem vozidel v moravských depech
Manipulaci s vozíkem zvládne jen zaměstnanec s příslušným oprávněním
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.