Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Jízda časem na historických kolách

14. října 2021 - 13:36

Zpět na seznam článků

Silniční muzeum ve Vikýřovicích zve na unikátní výstavu

Jízda časem na historických kolách

pozvánka na výstavu zdroj: MS

Sbírku historických jízdních kol Jana Hlavatého z Postřelmova a zajímavých doplňků na kola ze sbírky Vladimíra Koukoly ze Šumperka si zájemci mohou prohlédnout ve Vikýřovicích.

Jízdní kolo – první dopravní suchozemský dopravní prostředek poháněný vlastní silou, dostupný téměř všem – nejen urychlilo náš pohyb za prací i zábavou, ale určitě také zlepšilo zdraví a kondici všech bicyklistů, velocipedistů a kolařů.   Historie jízdního kola s vlastním pohonem nohou začala v nejstarších dobách různými odstrkovadly, časem doplněnými řídítky, pedály, brzdami a převody. Pohon jen za pomoci vlastních nohou (někdy i rukou) však jízdním kolům zůstal až do dnešní doby, kdy se však stále více prosazují kola poháněná též motorem.  Však také označení „velociped“ je složením dvou latinských slov – VELOX, velocis (rychlý) a PES, pedis (noha) – tedy „rychlá noha“.  Přes první náčrt Leonarda da Vinci, běhací stroje (drezíny) německého vynálezce Karla von Draise, nebezpečná vysoká kola, kostitřasy, se vývoj jízdních kol postupně přenesl až k  moderním roverům, vylepšovaných v průběhu 20. století v podstatě až do dnešní podoby.

Výstava „Jízdní kola v čase“ ukazuje historický vývoj tohoto oblíbeného dopravního prostředku na více jak třiceti vystavených exponátech ze sbírky Jana Hlavatého.  Nejstarším originálem je dřevěné kolo přechodového typu z roku 1872, další dřevěná kola jsou modely vyrobené podle originálů z let  1839 a 1853. Vystaveny jsou také originály oblíbených vysokých kol z let 1890 – 1893. Početná je především kolekce jízdních kol z počátku 20. století až po modely z poloviny 40. let 20. století. Jsou mezi nimi známé i méně známé značky – mezi unikáty patří jízdní kolo Royal Enfield z roku 1902, zahraniční firmy zastupuje např. kolo francouzské firmy Peugeot, německé bicykly značky Dürkopp a Wanderer nebo rakouské zbrojovky Steyr.  Z českých výrobců jsou to potom kola výrobců Zborojovka Brno, Premier, Tatra, Koruna, Hrdlička ad. Nechybí ani kola naší regionální firmy Velamos, která zapůjčil Vladimír Hlavatý. Právě z jeho sbírky jsou i kolekce doplňků na jízdní kola – svítilen, výstražných zvonků, firemních štítků a odrazek.

Výstava bude ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích ke zhlédnutí až do konce ledna.

Autor: red., A. Turková, zdroj foto: MS

Fotogalerie

pozvánka na výstavu              zdroj: MS
pozvánka na výstavu zdroj: MS
pozvánka na výstavu zdroj: MS
pozvánka na výstavu zdroj: MS

Další články z rubriky

Buďte na cestě vidět. Přežijete!

Buďte na cestě vidět. Přežijete!

Dopravně preventivní akce na Zábřežsku

Mezi Sobotínem a Vernířovicemi se jezdí po nové

Mezi Sobotínem a Vernířovicemi se jezdí po nové

Řidiči na severu regionu mají další novou silnici

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.