Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Nezapomeňte si na prázdniny přibalit dálniční známku

08. července 2021 - 11:54

Zpět na seznam článků

Vyhnete se pokutě za jízdu bez ní

Nezapomeňte si na prázdniny přibalit dálniční známku

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Vzhledem ke klouzavé platnosti elektronických dálničních známek odkládala řada motoristů jejich nákup až na letní prázdniny. Před cestou na dovolenou by na ně tedy neměli zapomenout.

Pokuta za jízdu bez ní se na místě může vyšplhat na pět tisíc korun a ve správním řízení až na 20 tisíc korun. „V ideálním případě by si řidiči měli pořídit známku alespoň s několikadenním předstihem. Budou mít jistotu, že vše proběhlo v pořádku a v případě potřeby mohou bez problémů ještě opravit chybně zadané údaje,“ doporučuje ministr dopravy Karel Havlíček.

I po půlroce stále platí, že nejvíce lidí nakupuje dálniční e-známky v e-shopu. „Pořízení je snadné. Zjednodušeně řečeno stačí zadat SPZ a vyplnit e-mail. Pokud chce někdo platit bankovním převodem, musí ale počítat s tím, že bude mít známku platnou nejdříve za pět dní od úhrady,“ připomíná Martin Opatrný, mluvčí společnosti, která je provozovatelem systému elektronických dálničních známek.

Někteří řidiči zkouší systém obcházet. Vjedou na zpoplatněnou komunikaci bez ní a známku kupují teprve, když před sebou uvidí hlídku Policie ČR či Celní správy ČR. „Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani spozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv,“ upozorňuje plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police.

Nejčastěji motoristé při silniční kontrole argumentují tím, že mají firemní nebo půjčené vozidlo. I v takovém případě ale za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu. „Jestliže mám například půjčené auto, na webu eDalnice.cz si snadno ověřím, zda má v daný den platnou dálniční známku či nikoliv,“ doporučuje Opatrný.

Ze statistik Policie ČR vyplývá, že za neuhrazené časové zpoplatnění od začátku roku do konce června policisté na místě projednali přes deset tisíc porušení v celkové výši pokut přes 9,5 milionu korun. „V polovině prázdnin opět plánujeme v souvislosti se zvýšeným provozem několikadenní kontrolní akci zaměřenou na kontrolu elektronických dálničních zámek,“ uvádí ředitel odboru Dohledu Generálního ředitelství cel plukovník Petr Müller.

K 5. červenci se prodalo více než 3,5 milionu elektronických dálničních známek za přibližně 4 miliardy korun. Nevíce si lidé kupují roční varianty (2,4 milionu kusů), dále pak desetidenní (cca 800 tisíc kusů) a měsíční (cca 200 tisíc kusů).

Autor: red., M. Opatrný

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

Návštěvníci se mohou těšit i na zahradní modelovou železnici s parní lokomotivou

Z Rohle do Kamenné po nové silnici

Z Rohle do Kamenné po nové silnici

Oprava úseku v délce čtyř kilometrů

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.