Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. června 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cyklostezka spojuje Uničov s Litovlí

24.06.2022 - Cyklostezka spojuje Uničov s Litovlí - Má unikátní...

Počasí

25.06.2022 - Sobota

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

26.06.2022 - Neděle

Teplota: 29 / 14 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch

20. června 2022 - 17:56

Zpět na seznam článků

Největší multisportovní akce v kraji

Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch

Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch zdroj foto: OLK

Už v neděli 26. června proběhne na Andrově stadionu v Olomouci slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže (ODM). Na největší multisportovní akci u nás se kvalifikovalo 3539 sportovců a sportovkyň ve dvaceti sportech. Zahájení bude předcházet konference věnovaná podpoře mládežnického sportu.

V pondělí se pak pro účastníky i veřejnost otevře Olympijský dům v Pevnosti poznání. Do Olomouckého kraje přijede mladé talenty podpořit několik desítek úspěšných sportovců. Poprvé v devatenáctileté historii akce bude většina sportů streamovaná a ČT sport odvysílá dvacet devět hodin přenosů.

Slavnostní ceremoniál začne v osmnáct hodin a má plno společných prvků se zahájením olympijských her. Čtrnáct krajských výprav přivede čtrnáct úspěšných sportovců v roli vlajkonošů. Domácí olomouckou výpravu si vezme na povel volejbalový kouč a reprezentant Petr Zapletal. Zlatý střelec Jiří Lipták se ujme vlajky svého rodného Jihomoravského kraje. Vlajku Vysočiny ponese atletka a držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová. Moravskoslezský kraj přivede běžkyně Bára Malíková, která se ODM zúčastnila v roce 2015 a vyhrála bronzovou medaili. Další vlajkonoše najdete zde. Po nástupu výprav bude následovat kromě projevů i slib sportovců a rozhodčích. A nebude chybět ani zapálení olympijského ohně. Této role se zhostí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch. 

Zahájením provede Libor Bouček a o zakončení se postará kapela Slza. „Jsem rád, když vidím mladé lidi sportovat. Těšíme se na tváře všech mladých sportovců a věříme, že jim jejich první olympiádu zpříjemníme,“ řekl zpěvák Petr Lexa. Vstupenky na zahájení jsou už vyprodané.

Ještě před samotným zahájením devatenácté ODM, proběhne v neděli 26. června od jedenácti hodin v hotelu NH Collection Olomouc Congress tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže. Úvodní slovo přednese předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Olympiádu dětí a mládeže jsme museli kvůli covidu odložit o rok a velmi si vážíme všech, kteří hlavně v posledních letech pomohli udržet děti u výkonnostního sportu. Nasazení a elán ale nestačí. Je důležité dát právě těmto lidem ty nejlepší podmínky pro jejich práci, protože utvářejí zdravou společnost,“ uvedl předseda Kejval a dodal: „Tato konference má za cíl propojit lidi, kteří podporu mladých sportovců řeší na různých úrovních, ale málokdy se potkají.“ Ve třech blocích budou diskutovat například předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, dlouholetý reprezentant Jiří Welsch, v současnosti zodpovědný za basketbalovou mládež, hejtmani několika krajů, starostové a další hosté.

Olympiádu dětí a mládeže navštíví v průběhu pěti dní také desítky současných či bývalých profesionálních sportovců, hlavně z Olomouckého kraje. Na čtvrteční finále fotbalistů dorazí Karel Poborský a následně vítězům předá medaile. Závodníky na divoké vodě v úterý přijedou podpořit Jiří Prskavec s Lukášem Rohanem. Tenista Jiří Novák bude zase po celou dobu sledovat mladé talenty na kurtech v Prostějově. „Úspěšní sportovci jsou pro děti vzorem. Jsme hrdí, že z Olomouckého kraje pochází řada reprezentantů České republiky. Zároveň jsme rádi, že právě u nás bude poprvé na Olympiádě dětí a mládeže šerm, jehož ambasadorem je mladý olympionik Jakub Jurka,“ sdělil hejtman Josef Suchánek.

Olympijský dům bude pro akreditované sportovce i širokou veřejnost a školy otevřený od pondělí do čtvrtka od devíti do jednadvaceti hodin. Každý večer zde budou probíhat medailové ceremoniály, kromě toho ale nabídne bohatou zábavu i v průběhu dne. „Olympijský dům bude centrem setkávání účastníků ODM. Zveme ale všechny obyvatele Olomouckého kraje a věříme, že si společně užijeme skvělou atmosféru, zábavu a olympijské emoce při předávání medailí,“ zdůraznil náměstek hejtmana Michal Zácha. 

Přenosy sportovních klání bude od pondělí do čtvrtka vysílat Česká televize. Vstupy nabídne ze všech dvaceti sportů, živé vysílání poté ze čtrnácti z nich. Celkově z Olympiády dětí a mládeže odvysílá téměř dvacet devět hodin. Většina soutěží bude letos poprvé také streamovaná. „Zrealizovat tento plán jsme mohli i díky podpoře sportovních svazů. Těší nás, že mladé sportovce budou mít možnost sledovat nejenom jejich rodiče a kamarádi na místě, ale rovněž sportovní veřejnost živě v České televizi či na našem webu,“ vysvětlil místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch    zdroj foto: OLK
Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch    zdroj foto: OLK
Oheň Olympiády dětí a mládeže zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch    zdroj foto: OLK

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den Policie ČR aneb IZS v akci II

Den Policie ČR aneb IZS v akci II

Fotek: 80
Přidáno: 23.06.2022

Den Policie ČR aneb IZS v akci I

Den Policie ČR aneb IZS v akci I

Fotek: 79
Přidáno: 23.06.2022

Zastavení v Branné II

Zastavení v Branné II

Fotek: 30
Přidáno: 19.06.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.