Pátek 14. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Soutěž řidičů krajských záchranek v ČR

13.06.2024 - Soutěž řidičů krajských záchranek v ČR - Na tři...

Počasí

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 7 - Oblačno

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - Oblačno

Rekordní počet cestujících s handicapem

11. února 2024 - 10:27

Zpět na seznam článků

Přepravil v loňském roce národní železniční dopravce

Rekordní počet cestujících s handicapem

plošina v RegioPanteru zdroj foto: ČD

České dráhy loni poskytly asistenci rekordnímu počtu cestujících s handicapem. Prostřednictvím objednávkového systému největšího českého železničního dopravce bylo v loňském roce uskutečněno přes 8,5 tisíce přeprav. Tisíce dalších lidí s handicapem pak díky rozšiřující se síti bezbariérových vlaků cestovalo bez asistence dopravce, a tak ve statistikách již nejsou zahrnuti.

Za posledních šest let, v letech 2018 – 2023, ČD zajistily asistenci při cestě více než 41 tisícům cestujících s omezenou schopností pohybu a orientace.  „Oproti roku 2022 tento počet vzrostl zhruba o 1,3 tisíce osob a zároveň byl překonán i poslední předcovidový rok 2019. Potvrzuje to loňské statistiky, podle kterých se cestující, včetně těch s handicapem, po pandemii covidu-19 postupně vrátili do vlaků,“ říká generální ředitel Českých drah Michal Krapinec a dodává: „Důvěry handicapovaných cestujících si nesmírně vážíme, a abychom těmto zákazníkům vyšli maximálně vstříc, plánujeme v letošním roce uvést do provozu přibližně sto dvacet nových bezbariérových vlaků v regionální i v dálkové dopravě. Díky nim bude přeprava cestujících s handicapem opět o poznání jednodušší.“

Celkový počet přepravených osob s omezenou schopností pohybu a orientace, například nevidomých nebo osob na vozíku, je však podstatně více. Tisíce těchto zákazníků dnes cestuje díky bezbariérovým a nízkopodlažním vlakům bez pomoci dopravce a do statistiky cestujících s asistencí se tak vůbec nedostávají. 

Počet handicapovaných, kteří budou v dalších letech cestovat zcela bez asistence, se bude podstatně zvyšovat. Usnadní jim to i nový význam značek přístupnosti u jednotlivých spojů, který byl zaveden v prosinci loňského roku. „Vhodně vybavené vlaky jsou dnes označeny symbolem „nízkopodlažní vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku nebo vůz se zvedací plošinou, doporučeno objednání přepravy“. U těchto vlaků již není objednávka přepravy a asistence dopravce nezbytná. Máme v jízdním řádu takových vlaků více než tři tisíce. Navíc tři čtvrtiny všech spojů nyní nabízí vybavení pro cestování osob na vozíku a díky rozsáhlé modernizaci vozidlového parku se bude tento počet dále zvyšovat. Cestování handicapovaných vlakem nebylo nikdy v historii železnice tak snadné jako nyní,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Pošta.

Služba asistence (doprovodu) je poskytována všem zákazníkům s omezenými schopnostmi pohybu a orientace bez ohledu na druh jejich zdravotního omezení. Cestujícím je poskytován doprovod v rámci stanice (k pokladně, k informacím, úschovně zavazadel atp.), při příchodu k vlaku, odchodu od vlaku nebo při přestupu mezi vlaky. Objednání asistence při přepravě je možné pomocí objednávkového formuláře na webových stránkách ČD.

Autor: red., P. Pošta, zdroj foto archiv ČD

Fotogalerie

plošina v RegioPanteru       zdroj foto: ČD
bezbariérový nástup        zdroj foto: ČD
bezbariérový nástup        zdroj foto: ČD
místa pro osoby na vozíku  zdroj foto: ČD

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.