Šumperský Hafan pomůže týraným chrtům ze Španělska
28. května 2014 - 12:26
Zprostředkuje informace o jejich adopci
pozvánka
Oči mandlového tvaru, protáhlý čenich, výrazný hrudní koš, štíhlé nohy. Klidný, milý, přítulný. Tak chovatelé popisují galga, španělského chrta. Jeho předkové strážili obydlí faraonů, i později galgo býval ozdobou šlechtických dvorů.
Dnes je v mnoha případech brutálně ubit a rituálně obětován.„Galgy chovají ve Španělsku lidé, jejichž obživou je lov. Jakmile se galgo pro výkon služby loveckého psa nehodí, stává se nepotřebným,“ objasňuje Marie Gronychová, majitelka španělských chrtů a organizátorka psí show Šumperský Hafan.
Vysloužilý galgo bývá utracen nebo rituálně obětován, oběšen či brutálně ubit. Neuvěřitelně znějící svědectví vypovídají o mrtvolách psů visících na stromech i o zvířatech s přelámanýma nohama. V několika případech se takového psa podařilo zachránit a rozdrcená končetina musela být amputována. „Ve Španělsku pracují dobrovolníci, kteří galgy zachraňují. Není však v jejich silách postarat se o ně trvale, proto vznikl projekt adopcí. Psi z Pyrenejského poloostrova putují do celého světa,“ objasnila Gronychová, jež sama adoptovala dvě psí slečny.
Fenky Bellinka a Mariposka se zabydlely v novém domově. Jsou milé a přátelské, bezproblémové je i soužití s dalším obyvatelem domácnosti – vlkodavem Dodíkem. „Bellinku našli jako štěňátko na smetišti, kam byla vyhozena její maminka z psí množírny. Fenky v takových zařízeních žijí v hrůzostrašných podmínkách, ve sklepích, v nevyhovujících kotcích, na minimální stravě. Jakmile se některé nepodaří okamžitě zabřeznout, skončí na ulici nebo je utracena,“ líčí Gronychová.
Díky pomoci dobrovolníků nalezla vypuzená fenka nový domov v Kalifornii, štěňátka putovala do Francie, Belgie, Velké Británie a České republiky. „Jsem v kontaktu s majiteli Bellinčiných sourozenců i maminky, stala jsem se tak součástí velké psí rodiny,“ usmívá se Gronychová, jež se o projektu adopce ohrožených psů dozvěděla, když dobrovolníci přivezli z Anglie vysloužilce chrtích závodů. „Byl to nesmírně emotivní zážitek a přivedl mě k rozhodnutí také si takového kandidáta smrti pořídit. Pak jsem se ale dozvěděla o ještě hrůznějším osudu galgů a bylo rozhodnuto,“ objasnila Gronychová.
Kdo chce galgům pomoci, musí počítat s částkou šesti až osmi tisíc korun na náklady spojené s přepravou a veterinární péčí.
Každý dovezený pes je očkovaný, vykastrovaný a má v pořádku testy na choroby, kterými zvířata ve středomořské oblasti mohou trpět. „Ačkoliv jsou galgové lovečtí psi, nebývají agresivní. K novému pánovi přilnou, jsou poslušní, hodí se i k dětem. Kdo galgy jednou pozná, zamiluje si je. Potřebují však pohyb, nejsou to zápecníci, kteří by nevystrčili nos z bytu,“ vysvětluje Gronychová.
Potlačit se nedají ani lovecké pudy galgů. Na kočku v domácnosti si sice zvyknou, ale návštěvnice z cizích zahrad pořádně proženou. Na osud galgů chce Gronychová upozornit na psí show Šumperský Hafan v neděli 22.června v areálu Pavlínina dvora.
Rodinné odpoledne je vymezeno soutěžím psí krásy a dovednosti a dalším zábavám, přesto by i vážnější téma mohlo návštěvníky zaujmout. „Sejdou se lidé, kteří mají rádi zvířata. Možná že někdo z nich právě uvažuje o pořízení čtyřnohého společníka. Pokud se rozhodne pro galga, získá fantastického přítele, a navíc zachrání psí život,“ uzavřela Gronychová.
Autor: red.,V.Krejčí, zdroj foto:Marie Gronychová
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.