Čtvrtek 13. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci oznamují velký comeback!

12.06.2024 - Draci oznamují velký comeback! - Po dlouhých deseti...

Počasí

13.06.2024 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 7 - Oblačno

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 7 - Oblačno

Šumperský Hafan 2014 se koná 22.června!

18. května 2014 - 22:04

Zpět na seznam článků

Kdo získá prestižní ocenění sedmého ročníku?

Šumperský Hafan 2014 se koná 22.června!

Šumperský Hafan 2014

Psí šlechta i voříšci bez průkazu původu budou usilovat o přízeň poroty a diváků na 7.ročníku Šumperského Hafana. Soutěž je určena čtyřnohým přátelům člověka všech ras, každého věku, velikosti i barvy srsti, a to jak domácím, tak těm, co do podhůří Jeseníků se svými páníčky jen zavítají.

Zábavné odpoledne pro psy, jejich chovatele, milovníky zvířat i rodinné příslušníky se odehraje v neděli 22.června na nádvoří šumperského muzea. Jako letošní novinku organizátoři plánují první psí průvod v Šumperku a také Dog Sessions.

Šumperský Hafan 2014

Po ocenění nejhezčího a nejposlušnějšího psa i celkového vítěze soutěže porotou mohou zájemci posílat hlasy mazlíkovi, který získal jejich sympatie. Nositele titulu Hafan Sympaťák organizátoři vyhlásí 4.července.„Předchozí ročník Šumperského Hafana se setkal s mimořádným úspěchem, přišlo na tisíc lidí, pejsky jsme nepočítali. Akci koncipujeme tak, abychom rodinám nabídli možnost příjemně strávit nedělní odpoledne. Proto kromě soutěže chystáme bohatý doprovodný program, v jehož rámci se muzeum a jeho výstavy otevřou veřejnosti,“ objasnila Marie Gronychová, ředitelka spolupořádajícího muzea.

Šumperský Hafan 2012 - členem poroty byl i kapitán Draků Aleš Holík

Na rozdíl od tradičních soutěží psích šampionů Šumperský Hafan nevylučuje mazlíčky bez průkazu původu. Organizátoři vycházejí z předpokladu, že i pes, jemuž se hanlivě přezdívá „pouliční směska“, může být dobrým společníkem a věrným přítelem člověka. „V jednom z předchozích ročníků zvítězila fenka, kterou si majitelé vzali z útulku. V naší soutěži nepřicházejí ke slovu odborná kritéria posuzování psích ras. Pejsek může být hezký a poslušný, i když není čistokrevný. Jedinou podmínkou účasti je doklad o povinném očkování proti vzteklině,“ upřesnila Gronychová.

Šumperský Hafan 2011

Organizátoři Šumperského Hafana si kladou za cíl také šíření osvěty o psí etiketě a hygieně. Čtyřnozí mazlíčci nebudou v Pavlínině dvoře volně pobíhat. Chovatelé je musejí vést spořádaně na vodítku, případně psovi nasadit košík. Samozřejmostí by mělo být, že budou po svých miláčcích uklízet veškerý nepořádek.„V soutěži se utká padesát účastníků. Registrace začíná ve 12.30, potrvá do 13.45. Vlastní soutěž odstartuje ve 14 hodin. Vystoupení bude omezeno tříminutovým časovým limitem. Porotci posoudí nejen vzhled, ale i originalitu předvedení, udělit mohou od jednoho do tří bodů,“ vysvětlila Gronychová.

Zpestřením odpoledne se stane módní přehlídka se čtyřnohými modelkami a modely. Po vyhlášení výsledků soutěže bude následovat první šumperské Dog Sessions, na kterém může vystoupit každý, kdo chce předvést, co jeho miláček umí.

Šumperský Hafan 2012 - první módní psí přehlídka

Šumperský Hafan nejen pobaví, ale také pomůže opuštěným zvířatům. Lidé jim mohou nosit piškoty a další vhodné pamlsky nepodléhající zkáze. Organizátoři je vyberou a předají provozovatelům útulků v okolí.„ Opakovaně naším zájmem je také upozornit na trpký osud vysloužilců chrtích dostihů. V Anglii jsou velice oblíbené, veteráni se však bohužel nedočkají zaslouženého odpočinku, po ukončení kariéry bývají utraceni. Proto vznikl projekt adopce určený na jejich záchranu,“ uvedla Gronychová.

Šumperský Hafan 2011

Součástí akce bude hudební vystoupení, připraveno je bohaté občerstvení, organizátoři chystají také řadu atrakcí pro děti. Moderování letošního ročníku se již tradičně ujala oblíbená herečka šumperského divadla Olga Kaštická. 

První ročník soutěže Šumperský Hafan se konal v roce 2006. Milovníci němých tváří se od roku 1998 snažili získat podporu pro výstavbu psího útulku v Šumperku. Neuspěli! Jejich pozitivní energie se však přetavila v potřebu nejen se potkat, ale zdůraznit, že čtyřnohý parťák je součástí lidských osudů, ale také zachránce zdraví a životů.

Šumperský Hafan 2012 - ukázka kynologie

Dvacet soutěžících psů se zapojilo do prvního ročníku.Na dnes již neexistujícím kynologickém cvičišti v osadě Nové Domky vyhrála Lenka Šircová a její Kavalír King Charles španěl Tony. Znovu se soutěžilo v roce 2008, kdy se Hafan přestěhoval do Pavlínina dvora, spolupořadatelem se stalo Vlastivědné muzeum Šumperk. Sešlo se na třicet psích soutěžících, cenu si odnesla černá fenečka neurčité rasy Kitty a její chovatelka Bája Gojová z Ostravy. Další rok titul vybojovala fenka Maila, rezavý maďarský ohař Lenky Složilové. Navzdory nepříznivému počasí se v roce 2010 sešlo třicet čtyři soutěžících. Vyhrála kříženka Nellie Terezy Čadilové. O rok později zvítězilo štěňátko Riky chovatelky Adély Reissausové. Poslední, šestý ročník psí show, přivedl do Pavlínina dvora v Šumperku téměř tisíc diváků. Soutěžilo rekordních padesát psů, organizátoři dokonce museli řadů zájemců odmítnout. Vítězkou se stala kolie Emily chovatelky Anety Ochránkové.

Šumperské psí klání rozšířila od roku 2011 internetová soutěž o psí miss sympatii-Hafan Sympaťák. Určena je také těm, kteří nemohou psí show spatřit na vlastní oči. V roce 2011 vyhrála basetka Wendy. Stafordšírký teriér Roky se podíval zpříva do očí, jako vítěz v roce 2012. 

Autor: red.,V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Šumperský Hafan 2014
soutěžní řád
Šumperský Hafan 2014 - program a podporovatelé
ilustrační snímek                    zdroj foto:sumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

Draci oznamují velký comeback!

Draci oznamují velký comeback!

Po dlouhých deseti letech oblékne šumperský dres zkušený obránce Martin Novotný

Senior opět investoval do kryptoměny

Senior opět investoval do kryptoměny

Podvodník ho připravil 180 tisíc

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.