Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. června 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Potravinářská inspekce zadržela čínské čaje

20.06.2018 - Potravinářská inspekce zadržela čínské čaje - Byl v...

Počasí

Přeháňky-Déšť

20.06.2018 - Středa

Teplota: 27 / 16 - Přeháňky-Déšť

Přeháňky-Déšť

21.06.2018 - Čtvrtek

Teplota: 29 / 16 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Víte, co nepatří do kanalizace?

28. února 2018 - 00:02

Zpět na seznam článků

Víte, co nepatří do kanalizace?

Co nepatří do kanalizace zdroj foto: KS

Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) kromě dodávky pitné vody zajišťuje kompletní odkanalizování, tj. odvedení odpadních vod a jejich vyčištění včetně oprav a údržby kanalizace pro veřejnou potřebu. Pro svého hlavního partnera - Vodohospodářská zařízení Šumperk, a.s. - provozuje ŠPVS jednu skupinovou a osm samostatných kanalizací, navíc pak kanalizace ve vlastnictví obce Oskava a Zvole. Odpadní vody z kanalizace o celkové délce necelých tři sta padesát kilometrů jsou následně zpracovány v devíti čistírnách odpadních vod (ČOV). 

Největším problémem při provozování kanalizací jsou bohužel nezodpovědní uživatelé, kteří do kanalizace vypouštějí nepovolené látky či vhazují různé předměty, které buď znesnadňují volný průtok odpadních vod kanalizaci nebo jejich čistění na ČOV. Uživatelé páchají uvedené chyby často z nevědomosti, ale i z pohodlnosti a neuvědomují si, že ucpaná kanalizace dovede velmi znepříjemnit život jim i sousedům. 

Co nepatří do kanalizace zdroj: KS

Výčet prvků, které do odpadu nepatří a současně se tam objevují, je poměrně rozsáhlý. Od papírových plen a kapesníků, fritovacího oleje, PET lahví, hadrů, klacků, textilních ubrousků, držáků na dezinfekci WC, vatových tyčinek, dámských hygienických potřeb až po zbytky jídel, které pak do kanalizace lákají potkany.

Co nepatří do kanalizace zdroj foto: KS

Kromě ucpání kanalizace, hrozí i poškození čerpadel a dalších částí technologií v ČOV. Velkým nebezpečím pro kanalizaci jsou i stavební materiály od zbytků nátěrů a malt až po dlažební kostky či cihly.

Počet zásahů při nápravě ucpané kanalizace se pohybuje do třiceti ročně. Náročná je ale i preventivní údržba kanalizace. V síti je řada míst, jejichž technický stav odpovídající době jejich vybudování a tehdejší kvalitě používaných materiálů, neumožňuje plynulý odtok odpadních vod. Tato místa jsou tedy pravidelně monitorována a čištěna a v rámci plánovaných investičních akcí uváděna do požadovaného stavu.

Co nepatří do kanalizace zdroj foto: KS

ŠPVS vlastní tři mobilní technologická zařízení na vysokotlaké čištění kanalizačních stok, domovních přípojek, jímek a nádrží. Čistící vozy Kaiser Iveco a novější Kroll Hellmers se používají na čištění kanalizace od DN 300 do DN 1400 a malý čistící vůz Iveco Daily na čištění kanalizačních přípojek malých průměrů do DN 300.

Co nepatří do kanalizace zdroj foto: KS

V loňském roce bylo kombinovanými kanalizačními vozy vyčištěno takřka padesát kilometrů kanalizací. Investice do kvalitní techniky a moderních technologií sloužícím zákazníkům jsou pro Šumperskou provozní vodohospodářskou společnost samozřejmostí.

Autor: Komerční sdělení

Fotogalerie

Co nepatří do kanalizace            zdroj foto: KS

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.