Nemocnice Šumperk - lékárna
Nemocnice Šumperk - lnabídka práce
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 23. června 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zloděj ukradl v Mohelnici padesát kilo medu

23.06.2018 - Zloděj ukradl v Mohelnici padesát kilo medu - Ze sklepní...

Počasí

obcasny-Déšť

23.06.2018 - Sobota

Teplota: 15 / 6 - obcasny-Déšť

Přeháňky-Déšť

24.06.2018 - Neděle

Teplota: 17 / 8 - Přeháňky-Déšť

Den spirometrie

Zásobování vodou na Šumpersku II.

21. února 2018 - 00:02

Zpět na seznam článků

Druhý díl

Zásobování vodou na Šumpersku II.

Zásobování vodou na Šumpersku zdroj foto: KS

Díky dlouhodobému úsilí Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS), která zásobuje 80 tisíc obyvatel, byly ztráty vody sníženy až na úroveň vyspělých evropských zemí, cca dvanáct procent celkového objemu vyrobené vody za rok.

Důležitou součástí péče o vodu a odběratele je dispečerské pracoviště nepřetržitě sledující chování vodovodní sítě. Zde jsou monitorovány odtoky z vodojemů do sítě a průběžně se porovnává aktuální odtok s dlouhodobým stavem.

Zásobování vodou na Šumpersku - dispečink zdroj foto: KS

Pokud je v delším časovém úseku, v řádu jednotlivých dnů, evidován zvýšený odtok, situace se vyhodnocuje. V případě, že nejde o reálně zvýšený odběr, ale poruchu, dalším dělením sítě na menší úseky se poměrně rychle lokalizuje a speciální technikou dohledá přesné místo. Rychlost a úspěšnost lokalizace závisí na konkrétním místě poruchy, někdy je to v řádu hodin někdy i dnů.

Zásobování vodou na Šumpersku - oprava zdroj foto: KS

Poruchy jsou odstraňovány neprodleně, ve snaze minimalizovat, byť lokální odstávky vody. Opravy se snaží ŠPVS realizovat v rezidenčních zónách v dopoledních hodinách, kdy lze předpokládat menší potřebu dodávky vody občany, kteří jsou obvykle v zaměstnání, nebo v nočních hodinách.

Zásobování vodou na Šumpersku - oprava zdroj foto: KS

Veškeré přípravné práce probíhají za neomezené dodávky, pouze vlastní zásah do potrubí bývá za sníženého tlaku vody nebo úplného odstavení nezbytného úseku. Obvykle se tak daří zkrátit omezení dodávky na dobu jednotlivých hodin. V případě očekávané delší doby přerušení je k dispozici náhradní zásobování pitnou vodou formou stacionárních voznic přistavených v dotčených lokalitách.

Zásobování vodou na Šumpersku - oprava zdroj foto: KS

Společnost je vybavena nejlepší dostupnou technikou pro trasování potrubí a lokalizaci poruch a ovládají ji zkušení zaměstnanci, kteří s ní pracují, protože jen kvalitní a zapracovaní lidé jsou schopni využít a analyzovat výstupy z technických prostředků. Pomoci lokalizovat poruchu mohou i občané, kteří se v případě zjištění jakéhokoliv nestandardního stavu (např. vytékající voda na povrch, snížený tlak při odběru, apod.) mohou obrátit na dispečerské pracoviště telefonní číslo 583 317 202.

Na kvalitu vody dohlíží certifikovaná laboratoř ŠPVS, která v loňském roce vyhodnotila devět set šedesát vzorků z provozované vodovodní sítě. Vzorky jsou podle závazných provozních řádů jednotlivých vodovodů odebírány na konkrétních místech a u žádného z nich nebyly v posledních letech zjištěny nepovolené hodnoty stanovené příslušnou legislativou, což potvrzuje vysokou kvalitu dodávané vody, která v těchto ukazatelích předstihuje řadu balených vod.

Zásobování vodou na Šumpersku - laboratoř zdroj foto: KS

Pro soukromé osoby laboratoř zpracovala v minulém roce přibližně pět set padesát vzorků vody ze studní, z nichž asi osmdesát procent vzorků obsahovalo nevyhovující většinou mikrobiologické parametry.

Zásobování vodou na Šumpersku - laboratoř zdroj foto: KS

Z chemických parametrů často nevyhověly dusičnany, železo a zákal. Tato situace je sice řešitelná pravidelnou údržbou studny a průběžnou desinfekcí odebírané vody, ale přináší potřebu dalších finančních nákladů, které tak zatím „zdarma“ odebíranou vodu významně ekonomicky prodražují.

Zásobování vodou na Šumpersku - laboratoř zdroj foto: KS

Dalším problémem těchto zdrojů je, zejména v poslední době, jejich nedostatečná kapacita, která se projevuje nejvíce v letních měsících. Vznikají tak požadavky na rozšiřování vodovodní sítě i do těch oblastí, kde dosud nebyly problémy se samozásobováním.

Autor: Komerční sdělení

Fotogalerie

Zásobování vodou na Šumpersku       zdroj foto: KS

Související články

Další články z rubriky

Zábřežští zastupitelé rozdělovali miliony

Zábřežští zastupitelé rozdělovali miliony

Nejvíc jich uvolnili na stadion

Šumperk dokončil další etapu revitalizace panelového sídliště

Šumperk dokončil další etapu revitalizace panelového sídliště

Pátá etapa sídliště Prievidzská přišla na necelých třináct milionů korun

Vandal zničil poutní místo „Rovinka“

Vandal zničil poutní místo „Rovinka“

Ukradl kamenný kříž a zanechal za sebou spoušť

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.