Čtvrtek 12. února 2026 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horkýže Slíže  v Šumperku

12.02.2026 - Horkýže Slíže v Šumperku - Oslaví s fanoušky 25 let...

Počasí

12.02.2026 - Čtvrtek

Teplota: 7 / 3 - obcasny-Déšť

13.02.2026 - Pátek

Teplota: 7 / 3 - obcasny-Déšť

Vydejte se po stopách slonů!

04. července 2024 - 10:01

Zpět na seznam článků

Pevnost poznání otevírá novou expozici

Vydejte se po stopách slonů!

pozvánka zdroj: upol

Sklouznout se chobotem, prozkoumat sloní šlápoty a hledat řešení vymírání sloní populace. Nejen to si mohou vyzkoušet zájemci v Pevnosti poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vznikla unikátní interaktivní výstava Po stopách slonů. Po skončení letní sezony začne putovat po České republice.

Návštěvníci Pevnosti poznání budou mít od 10. července do 31. srpna možnost prozkoumat plastiku sloního trusu v životní velikosti nebo se ponořit do interaktivní dotykové hry na téma soužití slona a člověka. „Prostřednictvím unikátní expozice chceme nabídnout komplexní pohled na slony, jejich způsob života, roli v ekosystému i vztah s člověkem,“ říká Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání – Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Expozice se inspiruje mezinárodní iniciativou Save Elephants českého biologa Arthura F. Sniegona, který už před deset let mění osudy ohrožených druhů v Africe. Už dříve měl v Pevnosti poznání premiéru Sniegonův snímek The Elephangelist. „S Arthurem nás pojí stejné cíle – na základě vědeckého poznání chceme měnit společenské vnímání palčivých ekologických problémů dneška a podpořit tak udržitelný rozvoj,“ dodává Matěj Dostálek.

Nejenže expozice vtáhne živou a hravou formou návštěvníky Pevnosti poznání do problematiky ochrany jednoho z nejunikátnějších zvířecích druhů na naší planetě, ale osvětlí také důležitý kontext: vliv tržní ekonomiky nebo rozdíly v potřebách obyvatel globálního jihu a bohatého severu. „Vyhubení slonů by mělo na celou planetu fatální dopady. Sloni jsou mimo jiné jedněmi z hlavních přenašečů semen a tvůrců deštných pralesů, které mají zásadní vliv na celosvětové klima,“ doplňuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

pozvánka                          zdroj: upol

Další články z rubriky

Leo Express představuje nový vizuální styl vlakových souprav Talgo

Leo Express představuje nový vizuální styl vlakových souprav Talgo

Od dubna dopravce opět propojí Olomoucko a Zlínsko, pojede až do Bratislavy

Poutní cesta do Assisi

Poutní cesta do Assisi

Josef Formánek v kině Retro

Modernizace vlaků se vyplácí

Modernizace vlaků se vyplácí

Spokojenost cestujících národního dopravce v loňském roce dál rostla

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál Kvartet poprvé v Šumperku

Spirituál Kvartet poprvé v Šumperku

Fotek: 15
Přidáno: 12.02.2026

 Bludovští otužilci 2025

Bludovští otužilci 2025

Fotek: 79
Přidáno: 01.01.2026

Anna K. v Zábřehu

Anna K. v Zábřehu

Fotek: 34
Přidáno: 18.12.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.