Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý recidivista kradl značkové boty

07.07.2020 - Podnapilý recidivista kradl značkové boty - V chodbě...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Záruka platí i na zboží z bazaru

01. ledna 2017 - 08:36

Zpět na seznam článků

ČOI zjistila při kontrolách 175 závad

Záruka platí i na zboží z bazaru

ilustrační snímek zdroj: čoi

Staré a použité věci mohou být pro některé spotřebitele zajímavým zbožím.  Tento sortiment má často charakter starožitného nebo originálního zboží a bývá na trhu žádané.

Česká obchodní inspekce se i ve třetím čtvrtletí loňského roku zaměřila na dodržování právních předpisů v oblasti provozování bazarů a zastaváren a zjistila pochybení téměř v 60 procentech provedených kontrol. Nejčastěji prodejci neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva na reklamaci a nevyplňovali řádně doklady o zakoupení výrobků. 

V uvedeném období provedli inspektoři na celém územní České republiky kontroly, které byly zaměřeny na plnění povinností platných předpisů. Proběhlo celkem 306 kontrol. Z tohoto počtu bylo u 175 kontrol zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů. Z celkového počtu kontrol bylo třiapadesát provedeno v součinnosti s živnostenskými úřady a třináct kontrol s policií,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich, který upřesnil: „Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo pravomocně uloženo celkem 179 pokut v částce téměř za 362 tisíc korun."

tabulka zdroj: čoi

Zjištěné převažující nedostatky:

Ve sto třech případech prodávající porušili povinnost řádně informovat spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, spolu s údaji o tom, kde reklamaci uplatnit.

V šedesáti šesti případech prodávající porušili povinnost vyznačit v dokladu o zakoupení výrobku informaci, že se jedná o výrobek použitý nebo s vadou.

V devětadvaceti případech prodávající řádně neseznámili spotřebitele s cenou nabízených výrobků.

Ve dvaadvaceti případech prodávající porušili povinnost vydat, na žádost spotřebitele, doklad o zakoupení výrobku s povinnými údaji.

V devíti případech prodávající spotřebitele předem zřetelně neupozornili, že se jedná o použité nebo upravované výrobky, výrobky s vadou nebo výrobky, jejichž užitné vlastnosti jsou jinak omezeny; případně nebyly tyto výrobky prodávány odděleně od ostatních výrobků v místě pro ně vyhrazeném.

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.