Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 05. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaparkuj

04.06.2020 - Zaparkuj - Univerzitní iniciativa láká na filmy, koncerty...

Počasí

05.06.2020 - Pátek

Teplota: 15 / 13 - obcasny-Déšť

06.06.2020 - Sobota

Teplota: 20 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

ANKETA mezi zastupiteli v Šumperku

27. října 2014 - 22:57

Zpět na seznam článků

Jak vzniká koalice

ANKETA mezi zastupiteli v Šumperku

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Koaliční smlouvu v Šumperku podepsali v pondělí 27. října v podvečer zástupci ČSSD, Nezávislé volby, KDU-ČSL a Strany zdravého rozumu. Více ZDE

Abychom čtenářům přiblížili náročnost koaličních jednání, obrátili jsme se už v pátek 24. října na zastupitele s několika otázkami. Odpovídali na ně do pondělka 27. října.

Účastnil/a jste se vyjednávání jako řadový zastupitel, nebo jste je vedl/a za své volební uskupení (politickou stranu)?

Zdeněk Brož (Nezávislá volba): Vyjednávám za Nezávislou volbu, ale samozřejmě ve spolupráci s ostatními zvolenými kolegy, a informuji celou kandidátku v případě, že nastane nějaký pokrok v jednání.

Petr Král (bezpartijní za ČSSD): Neúčastním se.

Ondřej Polák (bezpartijní za ODS): Oboje.

Zdeňka Dvořáková Kocourková (PRO-REGION a Piráti): Účastním se. Vzhledem k zisku 2 mandátů nám nepřísluší jednání svolávat. Z našeho uskupení tvoří vyjednávací štáb 3 lidé.

Jan Přichystal (ČSSD): Vedl jsem s vyjednávacím týmem (za naši politickou stranu ČSSD) jednání se všemi politickými subjekty i volebními uskupeními.

Martin Janíček (ANO): Vedu vyjednávání za politické Hnutí ANO Šumperk.

Alena Šmotková (Strana zdravého rozumu): Neúčastním.

Lenka Ottová (bezpartijní za TOP 09): Některých jednání se účastním osobně. Vyjednávají také zástupci TOP 09 po dohodě se mnou.

Bylo vaše volební uskupení (politická strana) v mínění na budoucí uspořádání vedení města jednotné, nebo se projevilo více názorových proudů?

Zdeněk Brož: Je to asi dosti neobvyklé, ale myslím, že jsme dlouhodobě nejvíce jednotné uskupení a nikdy nebyl pro nás problém dohodnout se v dané situaci na nejlepším možném řešení.

Petr Král: Projevilo se více názorů.

Ondřej Polák: Jednotné.

Zdeňka Dvořáková Kocourková: Absolutně jednotné.

Jan Přichystal: V naší straně byly dva názorové proudy. Na základě výsledků našeho vyjednávání jsme se ujednotili na naší páteční (24. 10. 2014) členské schůzi na společném postupu a budoucím uspořádání vedení města.

Martin Janíček: Projevilo se více názorových proudů.

Alena Šmotková: Jednotné.

Lenka Ottová: Jednotné.

Má vaše volební uskupení (politická strana) zájem o zastoupení v poradních komisích rady města? Ve kterých komisích byste chtěli mít předsedu?

Zdeněk Brož: Ano. Předsedové a obsazení komisí bude výsledkem dohody v radě, kde nebudeme prosazovat žádné nepřiměřené požadavky.

Petr Král: To nevím, já osobně o žádné posty zájem nemám.

Ondřej Polák: Ano. Já osobně usiluji o vytvoření nové komise, která má pracovní název Komise 132. ODS pak umí nabídnout odborníky do existujících komisí a výborů, například v oblastech dopravy či městských financí.

Zdeňka Dvořáková Kocourková: Rádi zasedneme ve výborech i komisích. V našem uskupení je řada odborníků z různých oborů, kteří jsou připraveni přispět svými zkušenostmi našemu městu.

Jan Přichystal: Máme zájem o zastoupení v komisích rady města, kandidáty máme navrženy včetně návrhů na předsedy. Vše však bude předmětem dalších jednání s koaličními partnery, pokud to umožní výsledky ustavujícího zasedání zastupitelstva města.

Martin Janíček: Ano, chceme pracovat v komisích. Konkrétní požadavky musíme projednat vzhledem k situaci, kdy koaliční smlouva je před podpisem. Možná nám zůstane pouze předseda kontrolního výboru.

Alena Šmotková: Ano, ostatní bude až na vyjednávání.

Lenka Ottová: Rádi bychom měli zástupce v kontrolním a finančním výboru.

V případě, že by se politické subjekty a volební uskupení nedokázala dohodnout, bylo pro vás přijatelné ustavit koalici s jednotlivými zastupiteli napříč politickým spektrem?

Zdeněk Brož: I takové řešení potřebuje dohodu, pokud se nemají volby vedení a rady změnit v loterii. Takže pokud by nedošlo k dohodě v současnosti jednajících, nastala by vyjednávání nová.

Petr Král: Pro mne jsou komunální volby o lidech - takže napříč všemi.

Ondřej Polák: Myslím, že koalice napříč politickým spektrem není reálné řešení.

Zdeňka Dvořáková Kocourková: Ano. Jsem přesvědčena, že komunální politika ve městě naší velikosti je o lidech, nikoliv o politických stranách.

Jan Přichystal: Jednali jsme se všemi politickými subjekty i volebními uskupeními. Nepředbíhejme a vyčkejme výsledků ustavujícího zasedání zastupitelstva města (31. 10. 2014).

Lenka Ottová: Ano. Nejdůležitější je, aby ve vedení města byli slušní lidé.

Poznámka:

Z oslovených politiků se nevyjádřili: Michael Kohajda (bezpartijní za KDU-ČSL a nezávislí – Pro Šumperk), Irena Jonová (ČSSD), Zdeněk Muroň (ČSSD), Jiří Gonda (ČSSD), Jiří Vozda (ANO), Pavel Horák (KSČM). Jan Havlíček (Nezávislá volba) se omluvil, že je „mimo do konce října“. František Merta (KSČM) neodpověděl s odůvodněním, že o obsazení vedení města rozhodne zastupitelstvo.

Autor: V. Krejčí, S. Adoltová

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.