Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cesty napříč Tureckem

13.04.2024 - Cesty napříč Tureckem - Pozvánka do kina Retro

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Do roku 2026 vyjede téměř sto šedesát nových regionálních vlaků

23. května 2023 - 13:03

Zpět na seznam článků

Národní dopravce představuje miliardovou investici

Do roku 2026 vyjede téměř sto šedesát nových regionálních vlaků

Panter zdroj foto: ČD

Do roku 2026 bude probíhat dodávka moderních elektrických jednotek RegioPanter od společnosti Škoda Group a RegioFox od společnosti Pesa. České dráhy u těchto dodavatelů objednaly celkem 186 moderních bezbariérových jednotek. Část z nich už byla uvedena do provozu.

Významná část dodávek nových vlaků se realizuje v České republice. „Letos nabírá obnova našeho vozidlového parku na intenzitě. Nové dvou a třívozové elektrické jednotky RegioPanter míří na Vysočinu, do Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Začnou i dodávky motorových jednotek RegioFox. V letech 2023 až 2026 uvedeme do provozu celkem 159 nových regionálních vlaků. Půjde o ekvivalent 378 osobních vozů s kapacitou zhruba 26 tisíc moderních komfortních míst k sezení. Představuje to investici ve výši zhruba 20 miliard korun.  Zkušenosti z regionů, kde jsme nové vlaky nasadili, ukazují, že si mezi cestujícími nachází rychle oblibu a počet zákazníků na linkách s moderními vlaky roste,“ říká generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Všechny moderní jednotky jsou bezbariérové, klimatizované a cestující v nich mohou během jízdy napájet cestovní elektroniku, jako jsou mobilní telefony, tablety, notebooky a další zařízení. „Většina krajů přijala naši nabídku na náhradu dosluhujících souprav moderními vlaky, které přinášejí jejich občanům podstatné zvýšení kvality při cestování do zaměstnání, škol, ale třeba také na výlet. Během roku 2024 a 2025 budeme pokračovat v obnově elektrických vlaků v Jihočeském, Středočeském, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Motorové jednotky RegioFox budeme uvádět do provozu od letoška do roku 2026 a postupně zamíří na linky v Jihočeském, Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, na Vysočině a také v Plzeňském kraji,“ říká náměstek generálního ředitele Jiří Ješeta. 

Park dvouvozových RegioPanterů doplní dalších pět jednotek v Jihočeském kraji. Další jednotky obslouží spoje na trati z Českých Budějovic do Horního Dvořiště a do Lipna nad Vltavou. Stejný počet třívozových Panterů obslouží v závazku Zlínského kraje páteřní trať z Přerova přes Otrokovice do Hodonína a Břeclavi. České dráhy nasadí nové třívozové jednotky také na regionální vlaky z Prahy do Ústí nad Labem a do Čáslavi. RegioPantery obslouží také tratě z Hradce Králové do Chlumce nad Cidlinou, Týniště nad Orlicí a Chocně a posílí moderní park regionálních vlaků na tratích v Moravskoslezském kraji. Tam zamíří také první čtyři elektrické jednotky doplněné o trakční baterie. To umožní zavést přímé vlaky Veřovice – Ostrava v bezemisním módu v elektrické trakci, přestože se jedná z části o neelektrifikovanou trať.

Motorové jednotky RegioFox postupně převezmou vozbu osobních a spěšných vlaků například na tratích z Berouna do Rakovníka a Prahy, na Písecku, z Havlíčkova Brodu do Jihlavy, Telče, Slavonic či na sever do Chrudimi a Pardubic, a na mnoha neelektrifikovaných tratích Královéhradeckého kraje a také na Plzeňsku. Vlaky RegioFox jsou poháněny motory Rolls Royce a splňují nejpřísnější platné ekologické normy (Stage V). Jsou přizpůsobeny také pro využívání moderních syntetických paliv HVO.

Autor: red., P. Šťáhlavský, zdroj foto: čd

Fotogalerie

Panter               zdroj foto: ČD
Panter 2. třída       zdroj foto: ČD
Panter oddíl         zdroj foto: ČD
Fox                zdroj foto: ČD
Fox 2. třída            zdroj foto: ČDmapa             zdroj: ČD

Další články z rubriky

Cesty napříč Tureckem

Cesty napříč Tureckem

Pozvánka do kina Retro

Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu

Baťův kanál se připravuje na hlavní plavební sezónu

Plavební komora ve Spytihněvi má nová vrata

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.