Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Druhý parkovací dům v Šumperku

22.01.2022 - Druhý parkovací dům v Šumperku - Má stát na...

Počasí

23.01.2022 - Neděle

Teplota: 1 / -8 - Oblačno

24.01.2022 - Pondělí

Teplota: 0 / -3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Druhý ročník Zimní výzvy trval 5 dnů a 5 nocí

28. února 2014 - 11:58

Zpět na seznam článků

Z třiadvaceti dvoučlenných posádek nakonec vzdalo jedenáct párů

Druhý ročník Zimní výzvy trval 5 dnů a 5 nocí

Druhý ročník Zimní výzvy trval 5 dnů a 5 nocí zdroj foto:sumpersko.net

Nejextrémnější zimní outdoor-survivalový závod dvojic ve volném terénu konaný na území Česka, Rock Point – Zimní výzva, letos účastníky na dlouhé trati zavedl ze Šumperka do Trutnova a na krátké trase do Rokytnice v Orlických horách. Přestože nejrychlejší borci svoji misi ukončili o dva dny dříve než poslední klasifikovaní, poražený nebyl v cíli nikdo.

Pavel Paloncý a Filip Šilar zdroj foto:HV

Hrdinové jsou nejen ti, kteří tak náročný závod dokončili, ale i ti, kteří se rozhodli odstartovat. "Letos nám panovaly zcela odlišné podmínky než při loňském prvním ročníku, kdy byly hory zavaleny obrovským množstvím sněhu. Původně jsme se domnívali, že to bude pro účastníky výhoda, když se nebudou muset tolik brodit, takže závod půjdou rychleji. Nakonec se ukázalo, že sněhu bylo tak málo, že si vlastně na běžkách nikdo neodpočinul a trasu bylo třeba zvládnout pouze běžecky. Ať tak či tak, opět to byl pořádný extrém a všichni předvedli obdivuhodné výkony," uznale ocenil ředitel závodu Pavel Zitta.

Pavel Zitta foto:sumpersko.net

V sobotu 22.února závod v podvečer odstartoval z centra Šumperka. Na start se postavilo třiadvacet posádek, tedy šestačtyřicet borců z celé České republiky. Slavnostní zahájení pojali organizátoři, jako velkolepou show. Kulturní doprovodný program přilákal návštěvníky v hojném počtu do Pavlínina dvora, kde se akce konala.

Fotogalerie ZDE

Již dopředu pořadatelé sportovní soutěže avizovali, že vybrané vstupné věnují pětiletému Lukášovi, kterého postihla dětská mozková obrna. "Mamince jsme na místě předali šek na pět tisíc tři sta korun, které jsou jen malou pomocí k tomu, aby se Lukášek třeba jednou postavil na start podobného závodu," uvedl Pavel Zitta.

zahájení akce v Šumperku spojené s pomocí pro Lukáše foto:sumpersko.net

Závodníci hned po startu nasadili ostré tempo. Pole se začalo ihned trhat. Čelo tvořily dvě dvojice - šumperský Pavel Paloncý s frýdeckomísteckým Filipem Šilarem a Roman Šinkovský z Holic s Tomášem Petrečkem ze Slavkova. „Už od samého začátku si tato dvě dua budovala jasný odstup od zbytku pole,“ podotkl Zitta.

vítězná dvojice Zimní výzvy 2014 - Paloncy-Šilar zdroj:HV

Zatímco vedoucí dvojka Paloncý/Šilar postupovala stále dopředu, pronásledovatele potkala smůla. Zhruba patnáct kilometrů za třetím checkpointem v Dolní Moravě zradilo Romana Šinkovského koleno. "Problém přišel už při seběhu z Králičáku, ale koleno Romana rozbolelo natolik, že nebyl schopný jít, natož běžet. Věděli jsme, že to je konec a že prvenství neobhájíme. Museli jsme vzdát, i když to bolelo," sdělil s těžkým srdcem Tomáš Petreček.

Zimní výzva 2014 -nejrychlejší tři dvojice krátké trasy s ředitelem závodu Pavlem Zittou zdroj:HV

V tu chvíli už vedoucí Adidas outdoor team šel zcela neohrožen za vítězstvím. Do cílového Trutnova nakonec dorazil po třech nocích, tedy v úterý nad ránem, přesně po padesáti devíti hodinách. "Jsme rádi, že to máme za sebou. V součtu jsme spali hodinu a půl a v poslední třetině jsme už usínali za chůze. Měli jsme trošku problém s tím, že jsme pak neměli s kým závodit a chyběl nám adrenalin, který jsme zvyklí mít. Museli jsme se hecovat sami," svěřil se vítězný Pavel Paloncý, který už v nadcházejícím víkendu hodlá jít první ze závodů světové tour v ultra-trailu TransGranCanaria. "Zkusím využít tradiční metody a zkušenosti, které mám, a uvidíme, zda se mi podaří dobře zregenerovat. Výzva byla delší, než jsem původně plánoval," řekl Paloncý. O tom, že dvojice Paloncý-Šilar byla naprosto bezkonkurenční, svědčí i čas. Druzí v pořadí přišli více než s jednodenním zpožděním. Stříbro slavilo duo HSK Benecko-Karel Janata a Matěj Kubina.

Zimní výzva 2014 zdroj:HV

Třetí na dlouhé trase nakonec došli chlapi z Plzeňska, Milan Urban a Miroslav Štefl, kteří dostáli především názvu svého týmu Pohoda Team a do cíle došli po necelých sto hodinách. „Ti naopak patřili k těm, kteří se zastavili i na teplém obědě a postupovali systematicky. Jejich přístup jim nakonec zajistil třetí příčku,“ dodává Zitta.

Čtvrtým v pořadí na "Longu" byl jediný dokončivší mix tým Ranaři-Eva Filipiová a Jiří Tomášek. I když brali celkové brambory, ve skutečnosti jim patří vítězství v kategorii mix týmů s časem sto šesti hodin. Dlouhou trasu za nimi dokončily už jen dva týmy: Krakonošovi lyžníci - Jaroslav Bartoš s Martinem Kuželem a Mjolk - Janové Luksík s Machem, kteří se sto šestnácti hodinami času doslova uzavírali letošní ročník Rock Point - Horské výzvy.

Zimní výzva 2014 - dvojice Filipiová - Tomášek - zdroj:HV

Letos poprvé se bojovalo i na krátké trase. Při ní už závodníci skončili v Rokytnici v Orlických horách, kam jako první došel vítězný mix tým Hannah suadra Markéta Marvanová s Jiřím Zelenkou. Stali se nejen celkovými vítězi, ale také vítězi v kategorii mix, když sto padesáti kilometrovou trať zvládli za necelých pětasedmdesát hodin. Do Rokytnice tato dvojka přišla s více než pětihodinovým náskokem na druhý tým a současně na vítěze mužské kategorie Martina Jílka a Honzu Benche z týmu Tajfun.

starosta Rokytnice Petr Hudousek s vítěznou dvojicí krátké trasy zdroj:HV

Ze stříbra se ve zmíněné kategorii radovali Beach boys Pavlové Strejček s Novotným. Bronz se pak dělí mezi dvě další posádky: Válející Kameni s Milanem Skalickým a Zdeňkem Jirčíkem přišli na "chlup" stejně s týmem T-Lamy Václavem Hlouškem a Ondřejem Horáčkem. S nimi ve stejném čase dorazilo také jediné ryze ženské duo, které stálo na startu a navíc spatřilo cíl - plzeňská sestava Spinning Plzeň Jana Kořínková s Hankou Lehmannovou. "Vůbec jsme s podobným závodem neměly zkušenosti. Prakticky jsme netušily, do čeho jdeme, ale byly jsme rozhodnuty se nevzdat a do cíle dojít. To bylo také naše hlavní přání. Bylo to tvrdé, máme toho dost, ale podařilo se to," oddechla si Jana Kořínková.

Z třiadvaceti dvoučlenných posádek nakonec vzdalo jedenáct párů. Pro někoho byla trať příliš náročná, řadu účastníků zradilo zdraví.

výsledky zdroj:HV

Nakonec ho zvládli jen ti nejodolnější, nejpřipravenější a také ti, kteří jednoduše měli štěstí. Při dlouhé trase účastníci reálně ušli tři sta kilometrů, při krátké o sto méně, tedy o nějakých pětadvacet procent více, než ukazovalo vzdušné spojení průchozích bodů. "Závod přinesl mnoho zajímavých příběhů, ukázal velké výkony a klobouk je třeba smeknout i před těmi, kteří letos cíl nespatřili. Poděkování však patří i všem partnerům a celému týmu lidí, kteří akci neúnavně připravovali. Věřím, že se společně sejdeme znovu za rok nebo už při letošních Horských výzvách,“ řekl na závěr Pavel Zitta.

Autor: red., Horská výzva

Fotogalerie

Druhý ročník Zimní výzvy trval 5 dnů a 5 nocí   zdroj foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.