Medailové žně šumperských akrobatů

01. dubna 2018 - 08:49

Zhodnocení lyžařské závodní sezóny

Medailové žně šumperských akrobatů zdroj foto: oddíl

Oddíl akrobatického lyžování pod Ski klubem Šumperk zakončil závodní sezónu 2017/2018 posledními 3-dennímy závody Českého poháru, které se konaly na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. Závody se konaly minulý víkend 24. - 26. března, finálový závod byl poslední den pondělí 26. Března. Oficiální výsledky ZDE

Pro členy šumperského oddílu tyto závody skončily doslova medailovými i pohárovými žněmi.

Disciplína akrobatického sjezdu – známější jako jízda v boulích nebo také moguls momentálně v rámci České republiky obsahuje šest věkových kategorií. Šumperský oddíl momentálně obsazuje své závodníky ve čtyřech kategoriích.

Začněme u kategorie děvčat do deseti let. Zde má šumperský oddíl osm lyžařek, přičemž  momentálně nejlepší Emma Nesvadbová zvítězila v celkovém hodnocení Českého poháru a Andrea Katzerová obsadila 3. místo. Těsně pod stupni vítězů a tudíž s pomyslným bramborovým pohárem odjížděla z Tanvaldského Špičáku Hanka Čechová.

Podobných výsledků dosáhli i chlapci do deseti let, kde Kuba Dressler obsadil celkové 2. místo a Filip Dostál byl třetí. Velkou smůlu měl Štěpán Nesvadba, který před těmito závody byl na průběžném 3. místě, ale vzhledem k nemoci se těchto závěrečných závodů sezóny nemohl zúčastnit, tudíž se propadl na celkové 8. místo. Je zde ještě zapotřebí vyzvednut výkon Jáchyma Čecha, který i přes to, že je o dva až tři roky mladší než výše zmiňovaní borci, obsadil celkové 7. místo.

Kuba zdroj: odddíl

V kategorii žaček, tedy děvčat do patnácti let, momentálně šumperský oddíl neměl své zastoupení, nicméně většina závodnic z nižší věkové kategorie by příští sezónu měla postoupit právě do této vyšší kategorie, tudíž je velká šance, že šumperské žačky začnou vozit medaile a poháry i z této kategorie.

Ve stejné věkové kategorii, ale u chlapců má šumperský oddíl již po delší dobu své želízko v ohni jménem Jirka Dressler, který svou roli ustál a stabilními jízdami ve všech šesti ti závodech skrz celou sezónu zvítězil v celkovém hodnocení Českého poháru. Trochu smůly měl Victor Sokol, kterému v posledním kole rozhodujícího závodu (který má dvojnásobné ohodnocení oproti ostatním závodům), ve kterém měl našlápnuto na 2. místo vypla lyže na poslední bouli, tudíž byl diskvalifikován, čímž se posunul ze 4. na celkové 5. místo. Marek Bednář obsadil 9. místo. Zde je však potřeba poznamenat, že vzhledem k nemoci neabsolvoval první dva závody na začátku sezóny, jinak by určitě v celkovém pořadí na tom byl mnohem lépe.

V mužské kategorii bohužel tento rok nezávodil Dan Hlavsa, vzhledem k jeho dlouhodobému zranění, takže z dospělých kategorií šumperský oddíl má závodnici pouze v ženách, kde startovala Eliška Kopecká, která obsadila celkové druhé místo. Zde se již projevila únava z dlouhé závodní sezóny, kdy Eliška absolvuje jak závody Českého poháru a Mistrovství ČR, tak objíždí i zahraniční závody v rámci Evropského poháru.

Za zmínku ještě stojí výčet úspěchu z letošního Mistrovství ČR, které se konalo po dlouhých letech v areálu Kaste v Petříkově v Jeseníkách, kde šumperský tým zásluhou Kuby Dresslera získal jedem mistrovský titul, vícemistry ve svých kategoriích byli Eliška Kopecká a Hanka Čechová a třetí místa obsadili Jirka Dressler a dvojčata Emma a Štěpán Nesvadbovi.

Autor: red., Čeněk Dressler