Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 01. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

V Olomouci vznikl nový materiál (nejen) pro nanoroušky

01.03.2021 - V Olomouci vznikl nový materiál (nejen) pro nanoroušky -...

Počasí

01.03.2021 - Pondělí

Teplota: 7 / -1 - SkoroJasno

02.03.2021 - Úterý

Teplota: 9 / 0 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk navštívily všechny tři dosavadní hlavy samostatné České republiky

24. května 2015 - 09:43

Zpět na seznam článků

Na Zemana si počkali jeho příznivci i odpůrci

Šumperk navštívily všechny tři dosavadní hlavy samostatné České republiky

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Ve Velkých Losinách a v Šumperku prezident Miloš Zeman při své oficiální nezahlédl ani jedinou červenou kartu. V davu očekávajícím prezidenta na šumperské Hlavní třídě se dokonce mihla zelená.

Oponentní názory se však přece jen objevily. „Byla bych nerada, kdybyste odjel s přesvědčením, že kdo nemá červenou kartu, ten s vámi souhlasí. Jsem proti vaší politice. Poškozujete republiku doma i v zahraničí. Diskusi kolem údajného článku Ferdinanda Peroutky jste dovedl do trapnosti. Zasahujete do akademických práv a svobod. Myslíte si snad, že jste chytřejší než zástupci akademické obce?“ zeptala se prezidenta účastnice mítinku Jana Pekárková.

mítink v Šumperku foto:sumpersko.net

Zeman ocenil, že na rozdíl od jiných odpůrců vystoupila veřejně. „Většina oponentů uteče, sotva je vyzvu, aby vyslovili svůj názor. Ne že by se báli, oni jen nechtějí, aby bylo znát, že ve skutečnosti žádný názor nemají,“ řekl politik.

prezident Miloš Zeman v Šumperku foto: sumpersko.net

Slova hned následující diskutérky mu musela znít jako rajská hudba. „Vážím si vašich názorů, volila jsem vás, jsem na vás hrdá,“ svěřila žena na šumperské Hlavní třídě a sklidila za to bouřlivý potlesk.

Už před lety, ještě jako předseda vlády, zavítal do společnosti Hella. Jeho vizita na zaměstnance mimořádně zapůsobila. „Sebral jeden světlomet, rozpřáhl se a mrštil jím o zem. Výrobek se samozřejmě roztříštil. Celé vedení, a to včetně zástupců německých majitelů, na Zemana šokovaně zíralo. On však jen pokrčil rameny a jen tak jakoby mimochodem utrousil, že přezkušuje kvalitu produkce závodu,“ vzpomíná svědek události na premiéra a samozvaného kontrolora jakosti v jedné osobě.

Několikrát Šumpersko navštívil prezident Václav Klaus. Při mnoha soukromých návštěvách už od devadesátých let rád využíval místní tenisové kurty, kde předváděl své sportovní nasazení a zápal pro hru.

prezident Václav Klaus v Šumperku foto: archiv sumpersko.net

prezident Václav Klaus v Šumperku foto: archiv sumpersko.net

Jeho předchůdce ve funkci však byl v Šumperku jen jednou – v roce 1993. Stejně jako současná hlava státu i on tehdy skoro automaticky zamířil do stánku dramatických múz. „Měl být na radnici, ale najednou se objevil v divadle, prezidentské návštěvy se tehdy neplánovaly tak precizně jako dnes. Václav Havel potřeboval na pár hodin vhodné útočiště a napadlo ho, že by si vypůjčil mou kancelář. Ale ne že by si ji jen tak zabral. Slušně mě požádal, dokonce se sepjatýma rukama,“ kroutí hlavou tehdejší ředitel divadla Petr Král.

prezident Václav Havel v Šumperku zdroj foto: mus

Obraz skromného prezidenta s dlaněmi vzpínajícími se při prosbě o laskavost jako by vypadl z některého Havlova absurdního dramatu.

Petr Král vzpomíná na setkání s Václavem Havlem foto: sumpersko.net

Královi se každopádně navždy vtiskl do paměti. Od té doby také s pietou uchovává plastovou láhev, z níž první prezident samostatného českého státu pil vodu.

Autor: red., V. Krejčí, foto: sumpersko.net

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.